Ceny jaj biją rekordy. Eurostat opublikował najnowsze dane

Eurostat porównał ceny detaliczne jaj w styczniu 2023 roku ze styczniem 2022 roku. Średnio w Unii Europejskiej ceny jaj poszły w górę o 30 procent. Najbardziej ze wszystkich krajów ceny sklepowe jaj poszybowały w Czechach. Nasi południowi sąsiedzi musieli w styczniu tego roku płacić aż o 85 procent więcej za jaja niż 12 miesięcy wcześniej!

Ceny jaj biją rekordy. Eurostat opublikował najnowsze dane

Rekordowe wzrosty cen jaj w całej UE

Tylko nieco lepiej było na Węgrzech gdzie ceny jaj skoczyły o 80 proc. W niechlubnej pierwszej trójce największych podwyżek cen jaj jest jeszcze Słowacja gdzie jaja w styczniu 2023 kosztowały o 79 procent więcej niż w styczniu 2022. Na drugim biegunie, wśród krajów o najmniejszych skokach cen jaj w Unii Europejskiej, są Austria, Luksemburg oraz Niemcy. W tych trzech krajach jaja podrożały odpowiednio o 19, 18,5 oraz 18 procent.

Duże zaskoczenie na rynku. Eksportowa sprzedaż ukraińskich jaj wzrosła rok do roku

Eurostat wyliczył, że wzrost ceny detalicznej jaj konsumpcyjnych w Polsce był niemal taki sam jak wzrost ceny przeciętnej w całej Unii Europejskiej i wynosił niespełna 30 procent (przy porównaniu cen ze stycznia 2023 do stycznia 2022).

Źródło: KIPDiP

 

Agata Molenda
Agata Molendahttps://agronews.com.pl
Redaktor portalu agronews.com.pl. Email: a.molenda@agronews.com.pl

Zostaw komentarz

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj

W rolnictwie chodzi o ponadpartyjne porozumienie, a ja pokazałam swój pomysł na rolnictwo

Przedstawiłam swój pomysł na rolnictwo– powiedziała dziś minister rolnictwa i rozwoju wsi Anna Gembicka przedstawiając rezultaty swojej pracy w kończącym się tygodniu. Straty suszowe Minister Anna...
13,428FaniLubię
7,105ObserwującyObserwuj
3,946ObserwującyObserwuj
8,520SubskrybującySubskrybuj
Verified by ExactMetrics