Ceny jaj biją rekordy

W ostatnich miesiącach doszło do nieznacznej korekty i spadku cen skupu drobiu, choć pozostają one na wysokim na tle historycznym poziomie. Spadek cen w znacznym stopniu wynika z odbudowy potencjału produkcyjnego polskiego sektora drobiarskiego.

Ceny jaj biją rekordy

Jednocześnie czynnikiem oddziałującym w kierunku zmniejszenia cen skupu drobiu jest słabnący popyt będący efektem wysokich cen mięsa drobiowego i obniżającej się siły nabywczej konsumentów. Spadek cen skupu drobiu ograniczany jest jednak przez
utrzymującą się presję kosztową w branży drobiarskiej, która wymusza na producentach przerzucanie rosnących kosztów produkcji na kolejne odcinki łańcucha dostaw, a także przez mniejszą podaż drobiu w Europie Zachodniej z uwagi na ptasią grypę. Presja kosztowa będzie w kolejnych kwartałach stopniowo wygasać, co w połączeniu z wyższą podażą drobiu będzie oddziaływać w kierunku spadku jego ceny.

W okresie I-XII 2022 r. wartość polskiego eksportu drobiu (mięsa, przetworów oraz drobiu żywego) zwiększyła się o 53,8% r/r wobec wzrostu o 17,0% w analogicznym okresie 2021 r., co było efektem wyższych cen uzyskiwanych przez eksporterów i większego wolumenu sprzedaży. Cena skupu drobiu wyniosła w styczniu 6,23 zł/kg (+30,9% r/r), a cena pasz dla drobiu ukształtowała się na poziomie 2,29 zł/kg (+25,5% r/r). W rezultacie relacja cen żywiec/pasza wyniosła w styczniu 2,72 wobec 2,61 przed rokiem, wskazując na poprawę opłacalności produkcji w ujęciu rocznym. Uwzględniając sytuację na światowym i krajowym rynku drobiu oczekuje się, że cena skupu drobiu na koniec 2023 r. wyniesie ok. 5,50 zł/kg i ok. 4,40 zł/kg na koniec 2024 r.

Rośnie ryzyko wystąpienia nadpodaży jaj w II poł. 2023 r.

W ostatnich miesiącach obserwowany jest silny wzrost cen jaj. Wynika on z obniżonej podaży jaj, w znacznym stopniu będącej efektem strat spowodowanych ptasią grypą w Europe, a także z wysokiej presji kosztowej, z jaką zmagają się ich producenci. W kolejnych miesiącach oczekujemy korekty cen wraz z odbudową produkcji.

Eksperci Credit Agricole prognozują, że w II poł. 2023 r. spadek cen przyspieszy, co będzie wynikiem oczekiwanej przez nas nadpodaży na rynku jaj, będącej skutkiem obserwowanej obecnie bardzo wysokiej opłacalności ich produkcji.

Rekordowy eksport jaj

W okresie I-XII 2022 r. wartość polskiego eksportu jaj zwiększyła się o 98,5% r/r wobec spadku o 8,3% w analogicznym okresie 2021 r., co było efektem zarówno wyższych cen uzyskiwanych przez eksporterów jak i  wyższego wolumenu sprzedaży. Cena skupu jaj klasy M w styczniu wyniosła 67,87 zł/100 sztuk (+86,8% r/r), a cena pasz dla niosek ukształtowała się na poziomie 1,97 zł/kg (+23,9% r/r). W konsekwencji w styczniu relacja cen 100 jaj/pasza wyniosła 34,49 wobec 22,87 przed rokiem, wskazując na bardzo silną poprawę opłacalności produkcji jaj w ujęciu rocznym.

Hodowcy nie mogą zarejestrować drobiu. System IRZ jest pełen luk i błędów!

Uwzględniając perspektywy sytuacji na unijnym oraz krajowym rynku jaj prognozuje się, że cena skupu jaj klasy M na koniec 2023 r. wyniesie ok. 42 zł/100 sztuk oraz ok. 47 zł/100 sztuk na koniec 2024 r. Głównymi czynnikami ryzyka dla naszego scenariusza cen drobiu i jaj jest kształtowanie się cen energii oraz pasz, a także przebieg ptasiej grypy w obecnym sezonie w Europie.

Źródło: Credit Agricole

Agata Molenda
Agata Molendahttps://agronews.com.pl
Redaktor portalu agronews.com.pl. Email: a.molenda@agronews.com.pl

Zostaw komentarz

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj

Kukurydza – zabezpieczenie materiału siewnego

Okres jesienno-zimowy to tradycyjnie czas analiz, podsumowań oraz podejmowania decyzji dotyczących sposobu prowadzenia upraw w kolejnym sezonie. Niezadowalająca rentowność Nie lada zagwozdkę mają producenci kukurydzy. Rok...
13,428FaniLubię
7,105ObserwującyObserwuj
3,946ObserwującyObserwuj
8,520SubskrybującySubskrybuj
Verified by ExactMetrics