Ceny kurcząt najwyższe od prawie trzech lat

Rosną ceny kurcząt. Tendencję wzrostową wspiera wysoki eksport.

drób, ceny drobiu, ceny kurcząt, kurczaki, AgroNawigator, eksport drobiu, PKO BP,

Ceny kurcząt brojlerów w 1 – 3 tyg. lipca 2018 osiągnęły poziom 3,65 zł/kg (za MRiRW). Była to najwyższa stawka od września 2015.

– Uwzględniając sezonowe zmiany cen, można oceniać, że sytuacja cenowa w pierwszych 3 tygodniach lipca była nawet nieznacznie lepsza do tej w analogicznym okresie w 2015 – wyjaśniają eksperci PKO BP w najnowszej analizie sektora AgroNawigator.

Rośnie eksport, rosną ceny kurcząt

Ceny kurcząt wzrastają pod wpływem szybko rosnącego eksportu. Jak informują analitycy PKO BP, według wstępnych danych publikowanych przez MRiRW, od stycznia do maja 2018 eksport mięsa i podrobów drobiowych z Polski zwiększył się o 17 proc. w stosunku do ubiegłego roku.

Produkcja drobiu w Polsce rośnie wolniej

Eksperci zwracają jednak uwagę, że produkcja drobiu w Polsce rosła mniej dynamicznie.

– Dane Eurostatu wskazują , że od stycznia do kwietnia 2018 uboje kurcząt w Polsce zwiększyły się o 7,2 proc. w porównaniu do roku ubiegłego – czytamy w AgroNawigatorze.

Szansa na większe wysyłki

Ekonomiści oceniają, że możliwa jest kontynuacja wysokiej dynamiki polskiego eksportu z uwagi na utrzymujące się problemy producentów brazylijskich. Dalszym wysyłkom sprzyjać będzie sfinalizowane procedur umożliwiających eksport drobiu do Chin. Do wzrostu eksport przyczyni się także zniesienie zakazu wysyłek z Niemiec do Chin, spowodowane uzyskaniem przez Niemcy statusu kraju wolnego od grypy ptaków.

– Pewnym czynnikiem ryzyka jest szybki wzrost importu drobiu z krajów trzecich, innych niż Brazylia – zauważają analitycy.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here