Ceny mięsa idą w górę

W czerwcu zanotowano znaczny wzrost cen detalicznych  mięsa –  informuje w cotygodniowej analizie sektora rolnego Bank Gospodarki Żywnościowej. 

Prawdopodobnie wpływ na to miały rozgrywane w  tym czasie Mistrzostwa Europy w Piłce Nożnej Euro 2012. GUS podał, że w czerwcu ceny detaliczne mięsa wzrosły o 1,3%. W tej kategorii żywności najszybciej  drożało mięso drobiowe – wzrost w relacji do maja wyniósł  4,0%. W przypadku mięsa wieprzowego ceny urosły  o 1,5%, a w przypadku wędlin o 0,5%. Wprawdzie przełom  wiosny i lata to tradycyjnie okres podwyżek cen mięsa, ale  zazwyczaj ceny rosną˛ w tym okresie nieco wolniej.

\"\"

Przeciętnie w poprzednich pięciu latach rosły w czerwcu o 1,0%, a gdyby pominąć dane dla wyjątkowego pod tym względem roku 2008 (bardzo szybki wzrost  cen surowców rolnych i żywności na świecie), to przeciętny  wzrost cen w analizowanym miesiącu wyniesie 0,8%. Co  więcej, w bieżącym roku ceny i tak już są bardzo wysokie, dlatego tak duże podwyżki należy uznać za dosyć wyjątkowe.  W czerwcu mięso drobiowe było o 13% droższe niż  przed rokiem, a mięso wieprzowe prawie o 11% droższe.  Prawdopodobnie ten duży wzrost cen detalicznych mięsa  można tłumaczyć zwiększonym zapotrzebowaniem krajowym  na mięso w trakcie Euro 2012 i w następnych miesiącach ceny detaliczne nie będą rosły tak szybko, a nawet  mogą się obniżyć.
 

Źródło: Bank Gospodarki Żywnościowej,  fot. sxc.hu
 

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here