Ceny mleka w skupie poleciały na łeb, na szyję

Stało się to, co jeszcze w ubiegłym roku zapowiadali analitycy: koniec z rosnącymi cenami mleka w skupie. Ceny tego surowca w styczniu w porównaniu do grudnia spadły o prawie 7 proc. Tańsze na początku roku było także mięso wieprzowe. Powody do zadowolenia mogą mieć natomiast producenci bydła mięsnego.

rolnictwo, portal rolny, rolnik, zysk rolnika, ceny bydła, gus, ceny mleka, ceny trzody chlewnej, ceny zbóż

GUS opublikował dane dotyczące cen skupu produktów rolnych w styczniu 2018 r. W strukturze danych na szczególną uwagę zasługuje silny spadek ceny skupu mleka, która obniżyła się w styczniu do 142,12 zł/hl wobec 152,49 zł/hl w grudniu (spadek o 6,8 proc. m/m).

– Wynikał on zarówno z oddziaływania niekorzystnych efektów sezonowych, jak i wejścia rynku mleka w spadkową fazę cyklu – wyjaśnia Jakub Olipra, ekonomista Credit Agricole.

Rekordowe ceny bydła

W danych warto również zwrócić uwagę na utrzymujące się wysokie na tle historycznym ceny skupu bydła (6,58 zł/kg w styczniu wobec 6,68 zł/kg w grudniu).

– Można jednak oczekiwać, że w kolejnych miesiącach ceny skupu bydła będą znajdowały się pod coraz większą presją wyższej podaży mięsa z sektora mleczarskiego wraz z prognozowanym przez nas pogorszeniem opłacalności produkcji mleka – przewiduje Olipra.

Tańsze świnie

Spadek kontynuowały też ceny skupu trzody chlewnej (4,26 zł/kg w styczniu wobec 4,56 zł w grudniu).

– Kolejne miesiące przyniosą jednak odbicie cen z uwagi na korzystne efekty sezonowe. Uwzględniając jednak wyraźnie osłabienie chińskiego popytu na wieprzowinę przy jednoczesnej wyraźnej odbudowie pogłowia trzody chlewnej w UE można oczekiwać, że jej cena kształtować będzie się poniżej poziomów z 2017 r. – prognozuje analityk.

Ceny zbóż będą spadać

W styczniu obserwowany był wzrost cen zbóż w ujęciu rocznym. Spadek cen odnotowano jedynie w przypadku owsa.

W styczniu 2018 r. ceny pszenicy w skupie wyniosły 67,03 zł/dt i były o 0,4 proc. niższe niż przed miesiącem, ale o 2,1 proc. wyższe w porównaniu ze styczniem 2017 r. W transakcjach targowiskowych ceny pszenicy (80,70 zł/dt) były na poziomie poprzedniego miesiąca (80,66 zł/dt), ale wyższe o 7, 8 proc. od ubiegłorocznych.

Za żyto w skupie płacono 58,34 zł/dt, tj. o 2,6 proc. więcej niż przed miesiącem i o 4,6 proc. więcej w odniesieniu do analogicznego okresu ub. roku. W obrocie targowiskowym ceny żyta w stosunku do ubiegłego miesiąca nieznacznie wzrosły do poziomu 65,20 zł/dt, tj. o 0,1 proc. natomiast na przestrzeni roku odnotowano znaczny wzrost o 10,6 proc.

Ceny jęczmienia w skupie (67,59 zł/dt) wzrosły w porównaniu z poprzednim miesiącem o 1,1 proc., a w ujęciu rocznym o 12,6 proc. Na targowiskach za 1 dt jęczmienia płacono 74,71 zł, tj. tyle samo co w grudniu 2017 r. i o 8,6 proc. więcej niż w tym samym okresie 2017 r.

Ceny pszenżyta w skupie wyniosły 62,06 zł/dt i wzrosły o 3,6 proc. w stosunku do poprzedniego miesiąca i o 4,1 proc. w porównaniu z analogicznym okresem 2017 roku.  Na targowiskach za 1 dt pszenżyta płacono 69,92 zł, tj. o 0,4 proc. więcej niż przed miesiącem, i o 9,7 proc. więcej niż w styczniu 2017 r.

Ceny owsa w skupie kształtowały się na poziomie 52,01 zł/dt i były niższe w porównaniu z poprzednim miesiącem, jak i z takim  samym okresem roku poprzedniego – odpowiednio  o 2,6 proc. i 4,4  proc. W sprzedaży targowiskowej średnia cena 1 dt tego zboża wyniosła 65,17 zł, tj. o 0,7 proc. mniej w stosunku do poprzedniego miesiąca, ale o 6,9 proc. więcej niż przed rokiem.

W dalszej części roku ceny zbóż będą kształtowały się w naszej ocenie w trendzie spadkowym z uwagi na utrzymujące się ich znaczące światowe zapasy – wyjaśnia Olipra.

Redakcja AgroNews, fot. dreamstime.com

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here