Ceny paliw, obniżki mogą mieć dalszy ciąg

W ubiegłym tygodniu już zobaczyliśmy zmianę w dół dla wszystkich typów paliw – kierowcy mogą się ucieszyć także z prognoz na kolejne dni.

Wprawdzie międzynarodowa sytuacja daleka jest od stabilności, jednak zupełnie realne wydaje się dalsze obniżenie detalicznych cen podstawowych paliw na polskim rynku. Widmo 7 zł za litr diesla chwilowo się nam oddala.

W rafineriach śladowy plus na benzynach

Średnia cena benzyny 98-oktanowej w polskich rafineriach wyniosła 5551 zł/m sześc., czyli o 54 zł drożej niż w miniony weekend. Dla benzyny Pb95 zmiana na plus była niewielka – średnia na poziomie 5060 zł/m sześc. jest o 15 zł wyższa niż w sobotę. Diesel w omawianym okresie potaniał natomiast o 36 zł i kosztuje 5255 zł/m sześc. Zmiana w dół w przypadku oleju opałowego wynosi 41 zł/m sześc. – paliwo to kosztuje 4277 zł/m sześc.

O ile taniej?

W okresie między 4 a 10 marca 2024 ceny benzyny 98-oktanowej ulokują się według prognoz e-petrol.pl w przedziale 6,96-7,09 zł/l, a najpopularniejsza odmiana benzyny Pb95 może kosztować  6,38-6,49 zł/l. Jeśli chodzi o olej napędowy, paliwo to może znaleźć się w widełkach 6,59-6,71 zł/l. Tanieć może także autogaz, dla którego spodziewamy się cen z zakresu 2,86-2,93 zł/l na większości  stacji. 

Stabilizacja cen ropy na wysokim poziomie

Na rynku naftowym mijający tydzień nie przyniósł dużych zmian. Cena surowca od połowy lutego pozostaje na wysokim poziomie, utrzymując się powyżej 80 dolarów i podobnie było w ostatnich dniach. Najwięcej za baryłkę surowca na giełdzie w Londynie płacono w środę, kiedy jej cena sięgnęła 84,31 USD. Najtańsza ropa Brent była w poniedziałek z ceną 81,00 USD/bbl. Dzisiaj przed południem notowania surowca w Londynie utrzymują się nieznacznie poniżej poziomu 83 dolarów.

Inwestorzy na rynku naftowym przyjęli postawę wyczekiwania i mamy chwilowo do czynienia ze stabilizacją notowań surowca. Wsparciem dla drogiej ropy pozostają problemy z naftową logistyką w rejonie Morza Czerwonego, wynikające z utrzymującego się napięcia w rejonie Bliskiego Wschodu. Prowadzone w ostatnich dniach w Paryżu rozmowy na temat zawieszenia broni pomiędzy Izraelem i palestyńskim Hamasem na razie nie przyniosły przełomu, ale jeśli uda się doprowadzić do wstrzymania działań zbrojnych w Strefie Gazy, to może być to impuls do przeceny na rynku naftowym.

Wpływ na zachowanie cen ropy w najbliższych dniach będzie mieć z pewnością decyzja OPEC+ w sprawie polityki wydobycia. Oczekiwane jest przedłużenie dodatkowych cięć wydobycia ustalonych w listopadzie ubiegłego roku. Dobrowolne ograniczenia podaży sięgające łącznie 2,2 mln baryłek miały obowiązywać do końca pierwszego kwartału tego roku, ale obecnie spekuluje się, że mogą one zostać przedłużone na cały 2024 rok. Taka decyzja producenckiej grupy będzie solidnym wsparciem dla wysokich cen surowca w najbliższych miesiącach.

Źródło: dr Jakub Bogucki, Grzegorz Maziak, e-petrol.pl

Zostaw komentarz

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj

GIS wycofuje popularne płatki owsiane. Nie spożywaj tego produktu

W wyniku działań urzędowych Państwowej Inspekcji Sanitarnej stwierdzono obecność glutenu w płatkach owsianych bezglutenowych RADIX-BIS. GIS wydał ostrzeżenie publiczne. Spożycie produktu przez osoby z...
13,428FaniLubię
7,105ObserwującyObserwuj
3,946ObserwującyObserwuj
8,520SubskrybującySubskrybuj
Verified by ExactMetrics