Rolnik będzie mógł zrobić zakupy w niedzielę

Trwają prace nad ustawą o ograniczeniu handlu w niedziele. Projektowane przepisy zezwalają na pracę w ten dzień m.in. serwisom prowadzącym sprzedaż części zamiennych i maszyn rolniczych.

\"\"


– W imieniu firm zrzeszonych z naszej Izbie podczas posiedzenia sejmowej podkomisji stałej ds. rynku pracy zaproponowaliśmy wprowadzenie do obywatelskiego projektu ustawy o ograniczeniu handlu w niedzielę dodatkowych odstępstw poprzez dodanie dwóch nowych punktów, które uwzględniać będą z jednej strony potrzeby rolników, a z drugiej nie będą komplikowały prac zakładów serwisowych w okresach wzmożonych prac polowych – mówi Michał Spaczyński, dyrektor zarządzający Polskiej Izby Gospodarczej Maszyn i Urządzeń Rolniczych.

W efekcie propozycje Izby znalazły się w projekcie ustawy.

Handel w niedzielę będzie mógł się odbywać:

  • w okresie od dnia 1 czerwca do dnia 30 września każdego roku kalendarzowego – w  placówkach  handlowych  prowadzących  sprzedaż  części  zamiennych  i  maszyn rolniczych;

  • w placówkach handlowych organizowanych wyłącznie na potrzeby  festynów,  jarmarków i innych imprez okolicznościowych, tematycznych lub sportowo-rekreacyjnych, także gdy są one zlokalizowane w halach targowych.

Zdaniem Izby, wejście w życie zapisów w tej formule pozwoli na bezproblemowy zakup części zamiennych i naprawy maszyn w okresie nasilonych prac polowych.

– Jak wiemy w sezonie, szczególnie gdy warunki pogodowe nie są sprzyjające, rolnicy pracują każdego dnia od rana, nawet do późna w nocy. W tym czasie muszą mieć dostęp do maszyn oraz części do nich każdego dnia tygodnia, również w niedzielę i święta. Nie ma możliwości zakupu części „na zapas”. Nie ma możliwości czekania do poniedziałku, w przypadku gdy maszyna lub urządzenie zepsuje się w weekend – mówi Spaczyński.

oprac. Kamila Szałaj, fot. K. Szałaj

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here