Ceny zbóż w kontraktach terminowych stabilizują się!

W ostatnim tygodniu notowania zarówno pszenicy, jak i kukurydzy na światowych giełdach nie wykazywały większych wahań- podaje zespół monitoringu zagranicznych rynków rolnych. Na paryskiej giełdzie, notowania pszenicy w kontrakcie marcowym podrożały przez ostatni tydzień o zaledwie 0,6% do 193,8 EUR/tonę. Podobnie znikoma była skala wahań cen w przypadku najbliższego kontraktu dla kukurydzy – o 0,6% do 173,8 EUR/tonę.

 

\"\"

 

O ile w przypadku pszenicy w styczniu br. mieliśmy do czynienia ze spadkiem notowań w kontrakcie marcowym – z 202,4 EUR/tonę na początku miesiąca do 194 EUR/tonę pod koniec ostatniego tygodnia, to w przypadku kukurydzy można mówić o niewielkich ruchach cen – wskazujących na ich stabilizację.

Równie niewielkie wahania cen miały miejsce na giełdzie w Chicago (CBoT). Tutaj kukurydza w najbliższym kontrakcie na marzec przez ostatni tydzień podrożała o zaledwie 0,2% do 168,9 USD/tonę, a pszenica – potaniała o 0,5% do 209,4 USD/tonę.

Czytaj także:
Produkcja zbóż w 2013 r. w układzie regionalnym
Co drożeje, a co tanieje na rynku zbóż?!
Podsumowanie cen na rynku zbóż w 2013r.

Obecnie jednym z czynników wpływających na ceny kukurydzy jest kontynuacja przez Chiny odrzucania partii amerykańskiej kukurydzy zmodyfikowanej genetycznie. Pomimo, iż prace nad autoryzacją kwestionowanej odmiany są w Chinach zaawansowane, to według najświeższych ustaleń nie należy się spodziewać, iż sytuacja ulegnie poprawie przynajmniej do końca marca br. Chodzi o odmianę wyprodukowaną przez firmę Syngenta AG – noszącą nazwę MIR162.

Problemy na jakie napotykają amerykańscy eksporterzy w dostawach do Chin są niewątpliwie jednym z czynników „spadkowych” dla cen tego gatunku w połączeniu z ogromną podażą na rynku światowym. Zapowiada to co najmniej utrzymywanie się dotychczasowego – relatywnie niskiego poziomu cen kukurydzy.

Źródło: FAMMU/FAPA,
Redakcja AgroNews, fot. sxc.hu
 

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here