Chciał sprzedać wiatrówkę. Zamiast zyskać stracił 2 tys. zł

37-letni mieszkaniec powiatu ciechanowskiego wystawił w internecie na sprzedaż wiatrówkę. Otrzymał wiadomość, że przedmiot został sprzedany i aby otrzymać pieniądze musi kliknąć w przesłany link. Postępując zgodnie z instrukcjami wpisał dane do bankowości elektronicznej i nieświadomie dał przestępcom dostęp do swojego konta. Następnie oszust wyłudził od pokrzywdzonego kod systemu płatności mobilnej, dzięki któremu wypłacił z bankomatu 2 tys. złotych. Bądźmy czujni podczas internetowych transakcji!

Chciał sprzedać wiatrówkę. Zamiast zyskać stracił 2 tys. zł

Ciechanowscy funkcjonariusze o tym oszustwie zostali poinformowani w miniony wtorek (19.03). 37-letni mieszkaniec powiatu ciechanowskiego na jednym z popularnych internetowych portali sprzedażowych wystawił na sprzedaż wiatrówkę. Za pomocą platformy sprzedażowej z mężczyzną skontaktowała się osoba zainteresowana ogłoszeniem. Kupujący przesłał link, dzięki któremu sprzedający miał w łatwy sposób potwierdzić zrealizowaną transakcję i otrzymać pieniądze. Po kliknięciu w link 37-latek został przekierowany na stronę przypominającą stronę banku, w którym posiada konto. Mężczyzna wpisał dane niezbędne do logowania. To spowodowało, że przestępcy uzyskali dostęp do jego rachunku bankowego. Następnie 37-latek odebrał telefon z informacją, że na skutek błędu transakcji od kupującego została pobrana zbyt duża kwota i konieczny jest zwrot pieniędzy. W tym celu oszust wyłudził od pokrzywdzonego kod systemu płatności mobilnej, dzięki któremu wypłacił 2 tys. złotych w bankomacie w Poznaniu. Ciechanowscy policjanci prowadzą teraz postępowanie w tej sprawie.

Przypominamy! Jeśli kupujący wysyła nam link z informacją, że tylko w ten sposób otrzymamy zapłatę za sprzedawany towar, to możemy mieć pewność, że mamy do czynienia z oszustwem. Przekazywane przez oszustów linki, często przypominają odnośniki do prawdziwych stron, a różnice są prawie niedostrzegalne. Dlatego za każdym razem powinniśmy dokładnie weryfikować strony internetowe, z których korzystamy.

Nie klikajmy w linki otrzymane od nieznanych osób.

Nie przekazujmy nieznanym osobom kodów systemu płatności mobilnych.

Pod żadnym pozorem nie przekazujmy danych takich jak login i hasło do bankowości internetowej, czy informacji zapisanych na karcie płatniczej.

Zawsze stosujmy zasadę ograniczonego zaufania nie tylko podczas kupowania towaru, ale także podczas jego sprzedaży.

Jeżeli staniemy się ofiarą przestępstwa, niezwłocznie skontaktujmy się telefonicznie ze swoim bankiem w celu zablokowania dostępu do rachunku lub karty bankomatowej.

Źródło: Policja Mazowiecka, asp. Magda Zarembska

Zostaw komentarz

  1. Czemu nie podajcie portalu z nazwy?
    Wszyscy zainteresowani wiedzą że to F……k.
    Wielokrotne zgłaszanie do administracji, oraz brak reakcji z ich strony, pozwala podejrzewać F o współpracę, lub przymykanie na nie oko.

    • Niestety to raczej nie f…. miałem kilka przypadków właśnie podobnej sytuacji na maila otrzymałem informację o sprzedaży żeby kliknąć w link żeby sfinalizować było to oszustwo, i jest to ciągle na znanym nam All…… Loka…..

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj

Arktyczny chłód nadpływa nad Polskę. Uwaga na przymrozki!

Najbliższy tydzień zapowiada się jako pochmurny i deszczowy. Intensywnie popada szczególnie w weekend na Pomorzu oraz w Sudetach. Na północnym wschodzie i w rejonach górskich możliwe opady deszczu ze śniegiem i samego...
13,428FaniLubię
7,105ObserwującyObserwuj
3,946ObserwującyObserwuj
8,520SubskrybującySubskrybuj
Verified by ExactMetrics