Chleb Pokoju

29 lipca br. gościem ministra Stanisława Kalemby był dr Gibfrid Schenk – dyrektor Stowarzyszenia Friedensbrot, czyli Chleb Pokoju.

 

\"\"

 

Polska, jako jedno z dziesięciu państw Europy Środkowo-Wschodniej, została zaproszona do udziału w projekcie „FriedensBrot”, prowadzonym przez stowarzyszenie Friedensbrot, pod patronatem federalnej minister wyżywienia, rolnictwa i ochrony konsumentów Ilse Aigner. Oficjalne zaproszenie do uczestnictwa w tym projekcie ministrowi Kalembie niemiecka minister przekazała 25 lutego br., przy okazji Rady AGRIFISH, wręczając symboliczny woreczek z ziarnem żyta.

Poniedziałkowa wizyta dr Gibfrida Schenka związana była z przypadającym w 2014 roku 25-leciem upadku Muru Berlińskiego. W ramach obchodów tej rocznicy, twórcy i uczestnicy projektu „Friedensbrot” pragną pokazać relacje pomiędzy zapewnieniem pokoju a wkładem zrównoważonego rolnictwa na rzecz dobrobytu, pomyślności i szczęścia społeczeństw. W tym również kontekście od 2005 r., w pasie śmierci przy Murze Berlińskim na Bernauer Straße, wysiewane jest żyto, z którego po zbiorach wypiekane są hostie.
 

Czytaj także:

Cięcia w resorcie rolnictwa!

ANR wspiera wielkopolskie gminy!

Kraje uczestniczące w projekcie „Friedensbrot” mają za zadanie, w symbolicznym i ważnym ze względów historycznych miejscu, do połowy września 2013 r. wysiać ziarno, które zostało przekazane przez stowarzyszenie. W Polsce zostanie ono zasiane na terenie Zespołu Szkół w Suchowoli – szkoły, do której uczęszczał bł. ksiądz Jerzy Popiełuszko.

Ze zbiorów uzyskanych w poszczególnych krajach około 50 kg zostanie przekazane z powrotem do Berlina. To „jubileuszowe zboże” zostanie zmielone razem ze zbożem zebranym w Berlinie, a następnie zostanie z niego upieczony, przy udziale przedstawicieli krajów partycypujących w projekcie, „europejski chleb pokoju”. Zaplanowanym na 30 września i 1 października 2014 r. uroczystościom będzie towarzyszyć konferencja naukowa „Rolnictwo i pokój – niepodzielna rzeczywistość w Europie”, na którą przyjął zaproszenie Minister Stanisław Kalemba.

Źródło: Ministerstwo Rolnictwa i Rozwoju Wsi

Redakcja AgroNews, fot. sxc.hu

Zostaw komentarz

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj

Młodzi rolnicy na start! Jest nowy harmonogram naboru wniosków

Agencja Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa opublikowała nowy harmonogram przyjmowania wniosków w ramach Krajowego Planu Strategicznego. Wynika z niego, że w czerwcu maja br. rusza nabór wniosków w ramach Interwencji...
13,428FaniLubię
7,105ObserwującyObserwuj
3,946ObserwującyObserwuj
8,520SubskrybującySubskrybuj
Verified by ExactMetrics