Chroniąc mokradła możemy przeciwdziałać kryzysowi wodnemu

W ostatnich stuleciach prawie 90 proc. mokradeł osuszono, a zużycie wody, m.in. do produkcji żywności, znacząco wzrosło. Kryzysowi wodnemu można jednak przeciwdziałać np. zaprzestając jakichkolwiek działań degradujących mokradła, rezygnując z regulacji rzek i przegradzania ich tamami – przypominają specjaliści z okazji Światowego Dnia Mokradeł.

Chroniąc mokradła możemy przeciwdziałać kryzysowi wodnemu
Chroniąc mokradła możemy przeciwdziałać kryzysowi wodnemu Foto:pixabay.com

Światowy Dzień Mokradeł jest obchodzony w rocznicę podpisania 2 lutego 1971 roku w irańskim mieście Ramsar konwencji o obszarach wodno-błotnych mających znaczenie międzynarodowe, zwłaszcza jako środowisko życia ptactwa wodnego (zwanej też Konwencją Ramsarską). Hasło przewodnie tegorocznych obchodów zaproponowane przez Sekretariat Konwencji to „Mokradła i woda” – informuje w prasowym komunikacie Centrum Ochrony Mokradeł.

Mokradła przechwytują i retencjonują wodę deszczową

Mokradła – w ujęciu Konwencji Ramsarskiej – to śródlądowe ekosystemy wodne i wodno-błotne oraz płytkie przybrzeżne wody morskie. Pełnią one niezwykle ważną rolę w regulowaniu dostępności zasobów słodkiej wody zarówno dla ludzi jak i dla przyrody. Przechwytują oraz retencjonują wodę deszczową, magazynując ją w czasach obfitych opadów i powoli uwalniając w czasie niedoboru deszczu. Tereny podmokłe poprawiają też jakość wody absorbując dużą część zanieczyszczeń takich jak nawozy sztuczne.

Na świecie do 2021 roku utworzono ponad 2400 obszarów Ramsar (mokradeł o międzynarodowym znaczeniu), obejmujących powierzchnię ponad 250 milionów hektarów, czyli ok. 13-18 proc. mokradeł lądowych i nadmorskich. Jednak w ostatnich stuleciach prawie 90 proc. mokradeł zostało osuszonych, a ich funkcje retencji i oczyszczania wód powierzchniowych zostały w znacznym stopniu upośledzone lub wręcz zlikwidowane. Mokradła są domem dla 40 proc. gatunków żyjących na Ziemi, ale nawet 25 proc. organizmów związanych z tymi ekosystemami jest dziś zagrożona wyginięciem.

kryzys wodny

“Żyjemy w czasach narastającego kryzysu ekologicznego. Jednym z jego przejawów jest kryzys wodny. Przyczyną jest nie tylko złe użytkowanie mokradeł, ale też zmiany klimatu powodujące zaburzenia cyklu hydrologicznego – wzrost prawdopodobieństwa występowania susz w niektórych regionach i intensywnych opadów powodujących powodzie w innych. Tymczasem zużycie wody przez ludzi wzrosło sześciokrotnie w ciągu ostatnich 100 lat i każdego roku rośnie o 1 proc. Zużywamy więcej wody niż naturalne ekosystemy są w stanie wytworzyć. Wykorzystujemy około 10 miliardów ton wody każdego dnia, 70 proc. z tej ilości zużywane jest do produkcji żywności, a ok. 20 proc. wykorzystuje przemysł i energetyka. Szacuje się również, że ok. 80 proc. populacji ludzkiej jest narażona na wysoki poziom zanieczyszczeń w wodach, które zużywa do zaspokojenia swoich potrzeb” – czytamy w komunikacie Centrum Ochrony Mokradeł.

Wciąż możemy przeciwdziałać kryzysowi wodnemu – zauważają specjaliści z Centrum Ochrony Mokradeł – jednak wymaga to podjęcia szybkich i zdecydowanych kroków. “Przede wszystkim powinniśmy zaprzestać jakichkolwiek działań degradujących mokradła, miedzy innymi zrezygnować z regulacji rzek i przegradzania ich tamami oraz z odgradzania naturalnych terenów zalewowych od rzek wałami, a także osuszania bagien, torfowisk i podmokłych łąk na cele rolnicze. Powinniśmy również odtworzyć naturalnie meandrujące rzeki wraz z przyległymi terenami bagiennymi. Aby to było możliwe, kluczowe jest uznanie retencji wody na terenach podmokłych za priorytet w planach rozwoju i zarządzania przestrzenią” – zaznaczają.

Światowy Dzień Mokradeł

Jak co roku na obchody Światowego Dnia Mokradeł zapraszają Centrum Ochrony Mokradeł, we współpracy z Wydziałem Biologii UW. Tym razem wydarzenie odbędzie się online z transmisją na profilach Facebook i YouTube Centrum Ochrony Mokradeł i potrwa od niedzieli 31 stycznia do wtorku 2 lutego.

W niedzielę 31 stycznia, w godzinach 10.30-14.00, odbędą się spacery wirtualne po mokradłach, ogłoszony zostanie też regulamin bagiennego konkursu plastycznego. O godzinie 17.00 organizatorzy zapraszają na wykład oraz wywiady, a także spotkanie z członkami zespołu Kapela ze Wsi Warszawa, którego ostatnia płyta „Uwodzenie” inspirowana jest kulturą nadwiślańskich mokradeł.

Debata organizowana przez Sekretariat Konwencji Ramsarskiej

W poniedziałek o godzinie 15.00 odbędzie się debata organizowana przez Sekretariat Konwencji Ramsarskiej (https://youtu.be/v36wnjspMPo). W tym spotkaniu, które poprowadzi Sekretarz Generalny Konwencji, wezmą udział m.in szefowie IPBES (Międzyrządowej Platformy ds. Różnorodności Biologicznej i Usług Ekosystemowych), Konwencji ONZ w Sprawie Zwalczania Pustynnienia, eksperci z UN-WATER, Konwencji ONZ o Różnorodności Biologicznej.

We wtorek 2 lutego, w rocznicę uchwalenia Konwencji Ramsarskiej, specjaliści z Centrum Ochrony Mokradeł zapraszają na transmisję debaty eksperckiej „Chrońmy wodę chroniąc mokradła – jak to zrobić w Polsce?”.

Źródło: PAP – Nauka w Polsce

Advertisement

Zostaw komentarz

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here

four × two =

Video thumbnail
Sprzedaj plony do PROCAM – zapraszamy na film z załadunku statków zbożem w porcie
07:11
Video thumbnail
Gospodarstwo zrównoważone w praktyce
08:16
Video thumbnail
Informator Agronomiczny: Wszystko o nawożeniu wiosennym
22:34
Video thumbnail
Jak poprawić tolerancję roślin na stres oksydacyjny?
05:03
Video thumbnail
Działania prewencyjne Kasy Rolniczego Ubezpieczenia Społecznego w 2020 roku
05:28
Video thumbnail
Wyzwania na rynku mięsa
01:14:08
Video thumbnail
Owoce, hit eksportowy?
01:26:53
Video thumbnail
Informator Agronomiczny #5
59:34
Video thumbnail
Rolnictwo zrównoważone wpływa na ekonomikę gospodarstw
07:03
Video thumbnail
Nowości w odmianach kukurydzy od Syngenta
05:22
Video thumbnail
Informator Agronomiczny #4
01:00:26
Video thumbnail
Zbiór kukurydzy na kiszonkę 2020
04:11
Video thumbnail
Uroczyste wręczenie "Znaku Bezpieczeństwa KRUS"
04:59
Video thumbnail
Wirtualne Dni Kukurydzy PROCAM
56:30
Video thumbnail
Podsumowanie Konkursu dla dzieci: Dobrze się czuję, gdy o bezpieczeństwie rymuję!
03:14
Video thumbnail
Wirtualne Dni Warzyw PROCAM
01:00:03
Video thumbnail
Informator Agronomiczny #3
01:02:05
Video thumbnail
Rekordowe plony pszenicy ozimej - Rekord Polski 2020
07:29
Video thumbnail
Ślimaki w uprawie rzepaku - wrześniowy PROCAM Alert Extra
01:53
Video thumbnail
Informator Agronomiczny #2
44:53
Video thumbnail
Żniwa już za Wami? Pamiętajcie by dobrze zagospodarować słomę
05:00
Video thumbnail
PROCAM Cup - treningi 2020
02:12
Video thumbnail
Informator Agronomiczny #1
50:56
Video thumbnail
dr Aleksandra Hadzik, prezes KRUS apeluje o zachowanie bezpieczeństwa podczas żniw!
01:22
Video thumbnail
Jak rolnik powinien zabezpieczyć gospodarstwo by spać spokojnie?
03:23
Video thumbnail
Doglebowa czy nalistna? Ochrona herbicydowa rzepaku ozimego
14:54
Video thumbnail
KRUS zainaugurowała Strategię „Wizja Zero” w sektorze rolniczym w Polsce w 2020 r.
08:01
Video thumbnail
Ziemniaki pod najlepszą ochroną w PROCAM Alert
08:56
Video thumbnail
Ruszyła druga edycja konkursu filmowego dla młodzieży "Moja Wizja Zero"
02:04
Video thumbnail
Prof. Andrzej Kowalski przewodniczącym Kapituły Konkursu - Plebiscytu AgroWybór 2020
01:40
Video thumbnail
Zielony ład - szansa czy wyzwanie dla polskiego rolnictwa?
04:24
11,165FaniLubię
4,567ObserwującyObserwuj
3,349ObserwującyObserwuj
5,870SubskrybującySubskrybuj

10 nowych ognisk grypy ptaków

Główny Lekarz Weterynarii poinformował o stwierdzeniu ognisk wysoce zjadliwej grypy ptaków u drobiu nr 313 - 322 w 2021 r. podtypu H5N8. Kolejnych dziesięć...

Obserwuj nas na INSTAGRAMIE