Chwościk buraka atakuje. Ma idealne warunki rozwoju

Chwościk buraka atakuje. Pojawiają się kolejne doniesienia o występowaniu tej choroby na plantacjach buraka cukrowego. W rejonach plantacyjnych: Ciechanów, Glinojeck, Gostyń, Miejska Górka, Środa, Włocławek pod koniec ubiegłego tygodnia wystąpiły już pierwsze symptomy.

 chwościk buraka, buraki cukrowe, oprysk na chwościka, integrowana ochrona, LIZ, fungicyd

Chwościk buraka ma teraz dobre warunki rozwoju

Chwościk buraka to bardzo groźna choroba, która może obniżyć plon nawet o 80 proc.

Jego rozwojowi sprzyja pogoda: wysokie temperatury panujące w dzień, ciepłe noce i wysoka wilgotność powietrza. A takie warunki atmosferyczne były w ubiegłym tygodniu. Na najbliższe dni meteorolodzy zapowiadają podobną pogodę. Dlatego zalecamy częsty monitoring.

Eksperci z Rolniczego Doradztwa w Uprawie Buraka Cukrowego przypominają, że o skuteczności zwalczania chwościka buraka decyduje szereg czynników. Do najważniejszych należą:

  • termin wykonania zabiegu, zwłaszcza pierwszego
  • rodzaj substancji aktywnej preparatu i wysokość dawki
  • rodzaj rozpylaczy
  • ilość i jakość wody

– W celu pokrycia całej powierzchni liści fungicydem należy zastosować rozpylacze o rozmiarach 02-03 oraz ilość wody – min. 250-300 l/ha – wyjaśnia LIZ.

Kiedy wykonać oprysk? Progi szkodliwości

Zabieg ochronny należy wykonać, gdy pierwsze plamy spowodowane przez chwościka stwierdzi się:

  • do 5 sierpnia – nie więcej niż na 5 proc. roślin,
  • między 5 a 15 sierpnia – na około 15 proc. roślin,
  • od 15 sierpnia do pierwszej dekady września – na 45 proc. roślin.

Zabieg powtarza się, gdy po wykonaniu zabiegu ochronnego w terminie do 10 września objawy choroby wystąpią na 45 proc. roślin.

Pamiętajmy, że opóźnienie zabiegu chemicznego powoduje znaczące obniżenie skuteczności działania fungicydu i prowadzi do powstawania strat w plonie.

Na południu Polski, w latach o pogodzie sprzyjającej wystąpieniu choroby, zabieg ochrony należy wykonać natychmiast w momencie pojawienia się pierwszych objawów infekcji – radzi prof. dr hab. Jacek Piszczek w „Metodyce integrowanej ochrony buraka cukrowego”, wydanej przez Instytut Ochrony Roślin.

Jak czytamy w ww. opracowaniu, preparaty o działaniu kontaktowym można zastosować prewencyjnie po stwierdzeniu pierwszych objawów choroby. Uniemożliwiają one kiełkowanie zarodników grzybów. Są one jednak łatwo spłukiwane z powierzchni liści przez wody opadowe. Preparaty systemiczne wykazują bardzo wysoką skuteczność leczniczą. Niszczą już rozwijającą się grzybnię wewnątrz komórek rośliny – gospodarza, jednak na zawarte w nich substancje czynne grzyby mogą się uodparniać. Tak było w przypadku fungicydów z grupy bendymidazoli, na które chwościk jest odporny.

Eksperci polecają aplikować fungicydy systemiczne na buraki tylko wtedy, gdy liście posiadają turgor. W przypadku bardzo wysokich temperatur powietrza rośliny odzyskują pełen turgor najczęściej późnym wieczorem lub w nocy.

– Oprysk należy tak zaplanować, aby w ciągu ok. 2 godz. po wykonaniu nie wystąpiły opady deszczu. Oprysk może być wykonany, gdy na liściach jest drobna rosa, jednak wtedy bez użycia adiuwanta – gdyż zwiększenie stopnia pokrycia może spowodować łączenie się kropel rosy i spływanie wraz z cieczą roboczą z powierzchni liścia – radzą eksperci LIZ.

Ograniczanie występowania chwościka na plantacji

W celu ograniczenia występowania chwościka na plantacji należy wybierać odmiany o wyższej odporności na tę chorobę. Chociaż tu należy wiedzieć, że odmiany odporne na chwościka są bardziej podatne na mączniaka i odwrotnie. Trzeba także zastosować metodę agrotechniczną, a więc starannie niszczyć i przyorywać resztki liści i korzeni po zbiorze buraka. Ważny jest też prawidłowy płodozmian i ograniczanie nawadniania w okresach suszy. Należy unikać wysiewania buraków w sąsiedztwie pól, na których burak uprawiany był w poprzednim sezonie oraz w miejscach gdzie usypywano w poprzednich latach pryzmy korzeni.

oprac. Kamila Szałaj, fot. PROCAM

1 KOMENTARZ

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here