Premier ma się włączyć w rozmowy z rolnikami

Protest rolników przybiera na sile. – Nie wykluczam, że premier włączy się w rozmowy z protestującymi rolnikami, które odbędą się 19 lipca w Ministerstwie Rolnictwa i Rozwoju Wsi – poinformował na antenie Polsat News w  programie “Graffiti” szef Komitetu Stałego Rady Ministrów Jacek Sasin.

 portal rolny, rolnictwo, rolnik, zysk rolnika, wieprzowina, protest rolników, Morawiecki, niskie ceny owoców w skupie

Wczoraj w Kraśniku odbyły się uroczystości odsłonięcia pomnika śp. prezydenta Lecha Kaczyńskiego i ofiar katastrofy smoleńskiej. Wziął w nich udział premier Mateusz Morawiecki. Zgromadziła się także duża liczba rolników, którzy protestowali przeciwko m.in. niskim cenom skupu owoców i braku skutecznej walki z wirusem ASF. Gospodarze domagali się rekompensat i działań rządu poprawiających dochodowość branży rolnej.

W piątek premier nie miał czasu

Niedzielny protest w Kraśniku został zorganizowany dwa dni po manifestacji rolników w Warszawie. Wtedy gospodarze przyszli do premiera z petycją i listą postulatów, jednak szef rządu się z nimi nie spotkał.

Dlatego dziś tu jesteśmy. W piątek premier nie miał czasu nas wysłuchać, a dziś przyjechał w nasze strony, więc usłyszy, co mamy mu do powiedzenia – wyjaśnia jeden z uczestników protestu.

Protest rolników przybiera na sile

A lista zażaleń jest długa. Przede wszystkim: rażąco niskie ceny owoców. W tym roku za malinę przetwórnie płacą 1,70 zł/ka, za wiśnie – 1,50 zł/kg, a za porzeczkę 20 gr. Niewesoła jest też sytuacja producentów trzody chlewnej, którzy cierpią w wyniku rozprzestrzeniającego się wirusa ASF. Hodowcy zwracali uwagę, że wybijanie zdrowych świń tylko dlatego, że w chlewni obok wykryto wirusa ASF, rujnuje ich gospodarstwa.

– Niech Pan przyjedzie w poniedziałek do nas. Niech Pan zobaczy, jak dwa tysiące świń, w tym maciory prośne, będą zabijane. Niech Pan weźmie kombinezon i przyjedzie i przyłoży rękę do tego morderstwa – krzyczał jeden z uczestników protestu.

Premier porozmawia z rolnikami

Po zakończeniu obchodów uroczystości, premier Morawiecki podszedł do protestujących. Zapewnił, że trwają prace i rozmowy w ministerstwie rolnictwa dotyczące m.in. importu owoców miękkich z Ukrainy.

Na antenie Polsat News w  programie “Graffiti” szef Komitetu Stałego Rady Ministrów Jacek Sasin potwierdził, że premier będzie spotykał się z rolnikami.

Wczoraj również odbyło się spotkanie pana premiera z delegacją protestujących. Pan premier przedstawił działania, które rząd podejmuje i zapowiedział osobisty udział w spotkaniach, które toczą się w Ministerstwie Rolnictwa – powiedział Sasin.

Najbliższe rozmowy w resorcie rolnictwa zaplanowane są na 19 lipca. Sasin poinformował w Polsat News, że “nie wyklucza, że również pan premier osobiście się włączy w te działania”.

oprac. Kamila Szałaj

 

1 KOMENTARZ

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here