Co trzecia kura mieszka w nieulepszonej klatce

W ubiegłym roku ponad 30% kur w krajach unijnych było chowane w nieulepszonych klatkach – informuje Bank Gospodarki Żywnościowej. Tylko Austria, Luksemburg, Niemcy i Szwecja w pełni zastosowały się do wymagań KE i wymieniły stare klatki dla kur niosek.

Według danych KE w ubiegłym roku w Polsce jedynie 26% kur było utrzymywanych w klatkach nowego typu.

750 cm2 na kurę
Obecne przepisy gwarantują zamkniętym w klatkach kurom-nioskom co najmniej 550 cm2. Od 1 stycznia 2012 roku stosowanie tych mocno krytykowanych przez obrońców zwierząt klatek bateryjnych ma być zakazane. Dopuszczone do użytku będą tylko klatki udoskonalone, które zapewniają ptakom następujące standardy: co najmniej 750 cm kw. powierzchni przypadającej na jedną kurę, a ponadto gniazdo do znoszenia jaj, grzędę o długości co najmniej 15 cm na nioskę, ściółkę lub piasek umożliwiającą grzebanie oraz jeszcze większy dostęp do karmidła i dwóch poideł.

Polska przekonuje, że modernizacje ferm są kosztowne dla polskich hodowców. Dlatego tym, którzy zaczęli inwestycje, chce dać kolejny rok na prawo do sprzedaży jaj pochodzących od kur-niosek trzymanych w klatkach starego typu.

Redakcja AgroNews, fot. sxc.hu

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here