Copa-Cogeca: Sektor rolnictwa ekologicznego UE biurokratycznym potworem

Europejska organizacja zrzeszająca rolnicze związki zawodowe i organizacje spółdzielcze Copa-Cogeca podkreśla, że ważne jest ograniczenie biurokracji WPR i złagodzenie drakońskich kar nakładanych na rolników i ich spółdzielnie.

 

\"rolnictwo,
 

– Z niecierpliwością czekamy na jak najszybsze przedstawienie konkretnych inicjatyw w zakresie uproszczenia pracy rolników. Bez nich innowacje i konkurencyjność będą zagrożone. Nie można pozwolić na zabranie rolnikom do 30 proc. płatności za zazielenianie w 2017 r., gdyż zasady nadal są niejasne, a błędy wynikają ze zbyt późnego opublikowania porad przez władze lokalne. Wykroczenie poza 30 procentową redukcję płatności jest nie do przyjęcia również w 2018 r. – powiedział  przewodniczący Copa Albert Jan Maat.

Podkreślił również, że uproszczenie nie może doprowadzić do wprowadzenia poważnych zmian w akcie podstawowym i zasadach rządzących nową WPR, które zostały przyjęte przez UE do 2020 r., by zapewnić rolnikom pewien poziom stabilności i umożliwić im planowanie na przyszłość.

Następnie apelował o utrzymanie równych warunków w całej UE, przedstawiając swoje obawy związane ze sposobem wdrażania nowych zasad w niektórych krajach. Ze względu na fakt, że przyjęto jedynie 27 ze 118 programów operacyjnych, wezwał UE do przyśpieszenia procedury przyjęcia pozostałych krajowych programów rozwoju obszarów wiejskich.

Czytaj także:
Co zmieni nowelizacja Ustawy o rolnictwie ekologicznym?

Wypowiadając się na temat przeglądu przepisów UE w zakresie rolnictwa ekologicznego, przewodniczący Cogeca Christian Pèes powiedział, że unijny sektor rolnictwa ekologicznego szybko się rozwija, lecz biurokracja, która pojawia się w przeglądzie, może spowolnić innowacje.

– Potrzeba nam ewolucji, a nie rewolucji, aby 250 000 rolników prowadzących produkcję ekologiczną mogło nadal zarabiać na życie w sektorze. Jesteśmy zadowoleni z niektórych zmian wprowadzonych przez prezydencję włoską i łotewską w planach Komisji Europejskiej, zwłaszcza jeśli chodzi o możliwość utrzymania gospodarstw mieszanych w sektorze, gdyż zakaz ten zniechęciłby rolników do przekształcania gospodarstw. Należy utrzymać obowiązek corocznych kontroli, gdyż pozwalają one na regularny kontakt między organami certyfikującymi i podmiotami, co jest ważne ze względu na częste zmiany w przepisach i złożoność ram prawnych. Są one ważne, by konsumenci mogli zaufać logo rolnictwa ekologicznego UE. Co więcej, nie spełniono jeszcze warunków pozwalających na stworzenie europejskiego progu zdeklasowania. Mamy nadzieję że ministrowie wypracują rozwiązanie kompromisowe na kolejnym spotkaniu – powiedział przewodniczący Cogeca Christian Pèes.

Ponadto Copa-Cogeca popiera apele krajów bałtyckich i Finlandii o udzielenie pilnego wsparcia sektorowi mleka.

Redakcja AgroNews, fot. flickr.com/berancourt

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here