Coraz bliżej rozmów z Australią o wolnym handlu

Rozmowy o wolnym handlu z Australią ruszą prawdopodobnie w 2017 roku – informuje FAMMU/FAPA.

 

\"rolnictwo,
 

Kraje Unii Europejskiej oraz Australia są coraz bliższe uruchomienia rozmów dotyczących umowy o wolnym handlu (FTA). Okazją do dyskusji w tej sprawie był szczyt krajów G-20 w tureckiej Antalyi, podczas którego rozmawiali Jean-Claude Juncker (Komisja Europejska), Donald Tusk (Rada Europejska) oraz premier Australii Malcolm Turnbull.

Jak informują eksperci FAMMU/FAPA, obie strony wyrażają chęć, jak najszybszego rozpoczęcia prac przygotowawczych do uruchomienia formalnych rozmów.

– Wiadome jest jednak, że przed uzyskaniem mandatu przez przedstawicieli Wspólnoty do rozmów w sprawie FTA z Australią (rozmowy rozpoczną się najwcześniej w 2017 r.), musi najpierw zostać sporządzona ocena wpływu takiej umowy na sektor rolny Unii. Kraje Wspólnoty posiadają pozytywny bilans handlowy produktami rolno-spożywczymi z Australią – czytamy w raporcie FAMMU/FAPA.

W 2014 r. unijny eksport tych towarów na Antypody był wart 2,9 mld EUR (m.in. wyeksportowano 70 tys. ton duńskiej wieprzowiny w tym kierunku). W tym samym okresie eksport towarów rolno-spożywczych z Australii do Unii kształtował się na poziomie 1,9 mld EUR.

– Australia posiada obecnie kontyngent (7 150 ton) na dostawy wysokiej jakości wołowiny do Wspólnoty (tzw. kwotę hiltońską, obarczoną 20 proc. cłem) oraz możliwość korzystania z 48,2 tys. kontyngentu (obarczonego zerową stawką celną) na dostawy wysokiej jakości wołowiny wyprodukowanej na bazie pasz treściwych. Australijczycy są drugim najważniejszym dostawcą wołowiny wyprodukowanej z użyciem pasz treściwych do Wspólnoty. W sezonie 2012/2013 dostarczyli do Unii 8,7 tys. ton tego rodzaju wołowiny, natomiast w sezonie 2014/2015 wysyłki wzrosły do poziomu 14,6 tys. ton. Ponadto Australijczycy mogą korzystać z bezcłowego kontyngentu na dostawy mięsa owczego i koziego do Wspólnoty w wysokości 19 186 ton – informuje FAMMU/FAPA.

Australijski przemysł jest bardzo zainteresowany realizacją umowy FTA z Unią, co pozwoliłoby na wejście bez przeszkód na zamożny europejski rynek z ponad 500 mln konsumentów.

Redakcja AgroNews, fot.flickr.com/Alpha

Źródło: FAMMU/FAPA

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here