Coraz bliżej rozmów z Australią o wolnym handlu

Rozmowy o wolnym handlu z Australią ruszą prawdopodobnie w 2017 roku – informuje FAMMU/FAPA.

 

\"rolnictwo,
 

Kraje Unii Europejskiej oraz Australia są coraz bliższe uruchomienia rozmów dotyczących umowy o wolnym handlu (FTA). Okazją do dyskusji w tej sprawie był szczyt krajów G-20 w tureckiej Antalyi, podczas którego rozmawiali Jean-Claude Juncker (Komisja Europejska), Donald Tusk (Rada Europejska) oraz premier Australii Malcolm Turnbull.

Jak informują eksperci FAMMU/FAPA, obie strony wyrażają chęć, jak najszybszego rozpoczęcia prac przygotowawczych do uruchomienia formalnych rozmów.

– Wiadome jest jednak, że przed uzyskaniem mandatu przez przedstawicieli Wspólnoty do rozmów w sprawie FTA z Australią (rozmowy rozpoczną się najwcześniej w 2017 r.), musi najpierw zostać sporządzona ocena wpływu takiej umowy na sektor rolny Unii. Kraje Wspólnoty posiadają pozytywny bilans handlowy produktami rolno-spożywczymi z Australią – czytamy w raporcie FAMMU/FAPA.

W 2014 r. unijny eksport tych towarów na Antypody był wart 2,9 mld EUR (m.in. wyeksportowano 70 tys. ton duńskiej wieprzowiny w tym kierunku). W tym samym okresie eksport towarów rolno-spożywczych z Australii do Unii kształtował się na poziomie 1,9 mld EUR.

– Australia posiada obecnie kontyngent (7 150 ton) na dostawy wysokiej jakości wołowiny do Wspólnoty (tzw. kwotę hiltońską, obarczoną 20 proc. cłem) oraz możliwość korzystania z 48,2 tys. kontyngentu (obarczonego zerową stawką celną) na dostawy wysokiej jakości wołowiny wyprodukowanej na bazie pasz treściwych. Australijczycy są drugim najważniejszym dostawcą wołowiny wyprodukowanej z użyciem pasz treściwych do Wspólnoty. W sezonie 2012/2013 dostarczyli do Unii 8,7 tys. ton tego rodzaju wołowiny, natomiast w sezonie 2014/2015 wysyłki wzrosły do poziomu 14,6 tys. ton. Ponadto Australijczycy mogą korzystać z bezcłowego kontyngentu na dostawy mięsa owczego i koziego do Wspólnoty w wysokości 19 186 ton – informuje FAMMU/FAPA.

Australijski przemysł jest bardzo zainteresowany realizacją umowy FTA z Unią, co pozwoliłoby na wejście bez przeszkód na zamożny europejski rynek z ponad 500 mln konsumentów.

Redakcja AgroNews, fot.flickr.com/Alpha

Źródło: FAMMU/FAPA

Zostaw komentarz

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj

Złe wiadomości dla mleczarzy. Ile będzie kosztowało mleko na koniec roku?

IV kw. 2023 r. przyniósł wzrost cen produktów mlecznych. Nastąpił on mimo nadal słabego światowego popytu i wynikał ze spadku dostaw mleka wśród głównych...
13,428FaniLubię
7,105ObserwującyObserwuj
3,946ObserwującyObserwuj
8,520SubskrybującySubskrybuj
Verified by ExactMetrics