Mechanizm prywatnego przechowywania wieprzowiny zostanie ponownie uruchomiony

Rozważane jest ponowne uruchomienie mechanizmu prywatnego przechowywania mięsa wieprzowego na terenie UE w styczniu 2016 roku – poinformowała Agra Europe.

 

\"rolnictwo,

 

Jak wynika z informacji analityków BGŻ BNP Paribas, głosowanie nad przywróceniem tego instrumentu zostanie przeprowadzone 1 grudnia br. w Brukseli.

Mechanizm ten obowiązywał od 9 marca br. i został zamknięty po ośmiu tygodniach na skutek małego zainteresowania uczestników rynku. Instrument prywatnego przechowywania został stworzony w celu przywrócenia równowagi popytowo podażowej na rynku.

Eksperci BGŻ BNP Paribas podkreślają, że obecnie na rynku wspólnotowym ponownie obserwujemy znaczny wzrost podaży surowca, co wywołało znaczny spadek cen żywca.

Czytaj także:
Wieprzowina taniała najbardziej

– Dla zobrazowania, od końca września br. do drugiego tygodnia listopada (9-15.11.2015) ceny na rynku wspólnotowym spadły o 10 proc. do poziomu 133,41 EUR/100kg. Za żywiec płaci się obecnie o 5,5 proc. mniej niż przed rokiem. Jak podaje Agra Europe, by zwiększyć zainteresowanie mechanizmem nowy system przewiduje zwiększenie, w porównaniu z marcem br., stawki pomocy o 20 proc. – czytamy w cotygodniowym raporcie BGŻ BNP Paribas.

Lista produktów, do których można będzie zastosować ten mechanizm zostanie prawdopodobnie poszerzona o świeżą słoninę.

Redakcja AgroNews, fot.flickr.com/Anna Modarska

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here