Coraz lepsze prognozy zbiorów zbóż w Unii

W raporcie francuska firma analityczna Strategie Grains po raz kolejny zrewidowała w górę prognozy tegorocznych zbiorów zbóż w Unii Europejskiej – z wcześniejszych 302,6 mln ton do 310,3 mln ton – informuje FAMMU/FAPA.

 

\"rolnictwo,
 

Podwyższono przede wszystkim przewidywaną wysokość produkcji pszenicy miękkiej – z 140,5 mln ton do 144,1 mln ton oraz kukurydzy – z 66,4 mln ton do 68 mln ton. Podniesiona została także prognoza unijnych zbiorów jęczmienia – z 56,2 mln ton do 57,7 mln ton oraz żyta – z 8,7 mln ton do 9,2 mln ton.

Pomimo znacznego wzrostu produkcji pszenicy miękkiej (rok do roku) – o ok. 6 proc., udział pszenicy konsumpcyjnej jest stosunkowo niski. Strategie Grains, biorąc pod uwagę niekorzystny wpływ deszczy na jakość ziarna, obniżył udział pszenicy konsumpcyjnej w tegorocznych zbiorach z 67 proc. do 59 proc. Dla porównania w 2013 roku odsetek ten wynosił 71 proc. Po skalkulowaniu oznaczałoby to produkcję pszenicy konsumpcyjnej w wysokości 85 mln ton w porównaniu do 96,2 mln ton w zeszłym roku. Problemy z jakością pszenicy dotknęły przede wszystkim Francji. Było to podstawą do dokonania korekt przewidywanego francuskiego eksportu do krajów trzecich – o 3 mln ton. Sytuacja we Francji oraz spodziewana silna konkurencja ze strony krajów basenu Morza Czarnego przyczyniły się do obniżenia przewidywanego wywozu pszenicy miękkiej z Unii – o 900 tys. ton do 23,7 mln ton. Oczekiwane zmniejszenie wywozu z Francji zostało częściowo zrekompensowane poprzez spodziewany wzrost sprzedaży z Polski i Niemiec.

Źródło: FAMMU/FAPA, fot. freeimages.com

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here