Czechy: Będą cięcia unijnych dotacji dla dużych rolniczych firm?

Ustępujący czeski rząd Andreja Babiša w ostatnich latach walczył o utrzymanie przez UE subsydiowania dużych przedsiębiorstw z sektora rolnego. Przyszły gabinet chce natomiast ograniczyć unijne dotacje dla koncernów, tak, aby więcej środków trafiało do małych i średnich gospodarstw – podaje euractiv.pl.

Czechy: Będą cięcia unijnych dotacji dla dużych rolniczych firm?
Czechy: Będą cięcia unijnych dotacji dla dużych rolniczych firm?

„Popieramy ograniczenie dotacji dla największych firm”, napisano w umowie koalicyjnej, podpisanej przez konserwatywną koalicję SPOLU, ugrupowanie Burmistrzowie i Niezależni (STAN) oraz Partię Piratów.

Do największych beneficjentów unijnych funduszy należał dotychczas czeski holding Agrofert, którego rzeczywistym właścicielem jest Andrej Babiš. Według badania opublikowanego w maju przez Parlament Europejski Agrofert i spółki od niego zależne otrzymują z UE około 30 mln euro rocznie.

Przyszły gabinet zapowiada zmianę stanowiska Czech ws. WPR

Problem niewłaściwej dystrybucji unijnych środków i w efekcie nadmiernego wspierania dużych przedsiębiorstw dotyczy jednak nie tylko Czech. Około 80 proc. środków w ramach Wspólnej Polityki Rolnej trafia do tych 20 proc. rolników, którzy posiadają największe gospodarstwa.

I tak już złagodzono propozycję poprzedniej Komisji Europejskiej wprowadzenia limitów unijnych dopłat bezpośrednich w rolnictwie. Czechy do tej pory zdecydowanie sprzeciwiały się jakimkolwiek ograniczeniom dotacji unijnych dla dużych firm. Przyszły rząd ma jednak odmienny pogląd na tę kwestię.

„Zrewidujemy czeskie stanowisko w kwestii Wspólnej Polityki Rolnej UE”, zapewniły partie w wydanym oświadczeniu.

Unia powinna ograniczyć dotacje dla gospodarstw?

Nowa reforma WPR prawdopodobnie nie zmusi państw do ograniczenia finansowania – będzie to dobrowolna decyzja. Głosowanie nad nową WPR odbędzie się podczas sesji plenarnej w przyszłym tygodniu (22-25 listopada). Reforma wejdzie w życie w 2023 roku.

Czeska eurodeputowana Veronika Vrecionová z koalicji SPOLU jest zdania, że UE powinna w kolejnych latach stopniowo ograniczać płatności bezpośrednie dla gospodarstw. W niedawnej debacie zorganizowanej przez EURACTIV.cz wyraziła opinię, że UE powinna przyznawać dotacje tylko na takie działania, jak ochrona środowiska czy rozwój obszarów wiejskich.

Autor Aneta Zachová | EURACTIV.cz | Tłumaczenie Aleksandra Krzysztoszek

Zostaw komentarz

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj

11,152FaniLubię
4,484ObserwującyObserwuj
3,941ObserwującyObserwuj
7,180SubskrybującySubskrybuj

Polsce nie grozi deficyt zbóż, ale trzeba liczyć z wysokimi cenami

Napaść Rosji na Ukrainę i blokada czarnomorskich portów spowodowała ogromne ograniczenie możliwości eksportu zbóż tego wielkiego producenta m.in. pszenicy do innych krajów. Problemem jest także...

Obserwuj nas na INSTAGRAMIE