Czy potrzebujemy REWOLUCJI w herbicydowej ochronie rzepaku?

Jak wskazuje praktyka rolnicza, stosowane do tej pory rozwiązania herbicydowe nie zawsze spełniają rosnące oczekiwania rolników z uwagi na narastającą presję niektórych chwastów, np. bodziszków, jasnot, komosy białej, chwastów kapustowatych, a także występujące trudności w zwalczaniu ciągle problematycznych roślin niepożądanych, np. przytulii czepnej, chwastów rumianowatych, chabra bławatka, maku polnego i innych.

Dodatkowo, już od kilku lat borykamy się z anomaliami pogodowymi (coraz cieplejsze lata   z występującymi często niedoborami opadów), co ma wpływ na stosowane herbicydy posiewne, których skuteczność w dużej mierze uzależniona jest od wilgotności gleby.

Odpowiadając na pytanie z nagłówka można odpowiedzieć, że zdecydowanie potrzebujemy zupełnie nowych rozwiązań, bowiem pomimo bogatej oferty różnych herbicydów nie zawsze są one w stanie nadążyć za zmianami i spełnić ciągle rosnące wymagania gospodarzy.

Korvetto™ przełamuje bariery

Korvetto™ to środek chwastobójczy bazujący na substancji czynnej Arylex™ Active, który skutecznie zwalczy chwasty w uprawach rzepaku ozimego wiosną. Preparat zawiera:

 • Arylex™ Active (halauksyfen metylu, grupa O wg HRAC),
 • chlopyralid (grupa O wg HRAC).

Korvetto™ eliminuje chwasty, które do tej pory były nie do zwalczenia wiosną: mak polny, bodziszki, jasnoty, ponadto doskonale radzi sobie z ciągle aktualnym zagrożeniem ze strony chabrów czy chwastów rumianowatych. Nie sposób nie wspomnieć, że w przypadku przytulii czepnej mamy kolejny przełom – dotychczasowe herbicydy wiosenne zwalczają ten chwast do wysokości około 8 cm. Jednak, gdy przytulia w momencie zabiegu jest większa (o co nietrudno po ciepłych i długich jesieniach) – może ona odrastać po aplikacji. Korvetto™ zwalcza ją bez problemu, nawet gdy już przekroczyła pułap 8-20 cm.

Zakres zwalczanych chwastów

Chwasty Korvetto™ 1 l/ha
Bodziszek drobny +++
Bodziszek okrągłolistny +++
Bodziszek porozcinany +++
Chaber bławatek +++
Dymnica pospolita +++
Jasnota purpurowa +++
Jasnota różowa +++
Komosa biała +++
Mak polny +++
Mak wątpliwy +++
Maruna nadmorska (bezwonna) +++
Ostrożeń polny +++
Przytulia czepna +++
Rumian polny +++
Rumianek pospolity +++
Starzec zwyczajny +++

Skuteczność: +++ chwasty wrażliwe

Efekt działania Korvetto na chwasty po 6 tygodniach od zabiegu:

Optymalny termin zabiegu

Korvetto™ stosujemy wiosną, po ruszeniu wegetacji. Zalecanym terminem aplikacji jest okres: od początku fazy wydłużania pędu głównego do fazy pąków kwiatowych zamkniętych w liściach rzepaku (BBCH 30-50). Zalecana dawka Korvetto™, to: 1 l/ha niezależnie od gatunków chwastów występujących na polu.

Zalecana temperatura stosowania, to 80C. Jednak, gdy na polu występują tylko chwasty ze spektrum Arylexu™, tj. bodziszki, dymnica pospolita, jasnoty, mak polny, przytulia czepna – możemy wykonać zabieg także w niższych temperaturach.

 Główne zalety herbicydu Korvetto™:

 1. Zawiera najnowszą substancję czynną Arylex™ Active.
 2. Wysoka efektywność zwalczania rocznych i wieloletnich chwastów dwuliściennych w rzepaku ozimym wiosną, np. bodziszków, jasnot, maku polnego, chabra bławatka, chwastów rumianowatych, ostrożnia polnego i wielu innych.
 3. Najwyższa skuteczność m.in. na przytulię czepną w porównaniu do obecnych herbicydów wiosennych.
 4. Pierwsze objawy działania na chwasty są widoczne już w ciągu kilku godzin od momentu zabiegu.
 5. Szerokie okno aplikacji wiosną (BBCH 30-50).
 6. Odporność na zmywanie przez deszcz: zaledwie 1 godzina od zabiegu.
 7. Korvetto™ zwalcza także chwasty odporne (chaber bławatek, chwasty rumianowate, mak polny) na herbicydy o innym mechanizmie działania (np. sulfonylomoczniki).
 8. Doskonały partner do mieszanin zbiornikowych, np. Korvetto™ 1 l/ha + Dursban™ 480 EC 0.6 l/ha (jednoczesne zwalczanie chwastów dwuliściennych i szkodników).
 9.  Umożliwia bezproblemowy dobór roślin następczych uprawianych w normalnej rotacji!

Aby uzyskać więcej informacji wejdź na stronę produktu: https://my.corteva.com/korvetto

 

Rafał Kowalski
Customer Technology Specialist
Corteva Agriscience™

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here