Czy produkcja mleka się opłaca? Kalkulacja – styczeń 2016

Zniesienie limitów produkcji mleka w ubiegłym roku, a co za tym idzie wzrost jego podaży, rosyjskie embargo na unijną żywność, a wreszcie ograniczony popyt na produkty mleczne ze strony Chin to główne przyczyny kryzysu w sektorze mleczarskim.

Wielu hodowców wskazuje dziś na utrzymujący się od dłuższego czasu brak opłacalności produkcji mleka. Rzeczywiście, cena mleka w skupie od wielu miesięcy waha się w okolicy 1,10 zł/l. Jednak są i takie spółdzielnie, które za litr tego surowca oferują 70 gr. A eksperci wyliczają, że koszt jego produkcji wynosi średnio 1,40 zł/l.

Dlatego producenci mleka z niecierpliwością oczekują trwałego wzrostu cen jego skupu. Ale analitycy rynkowi nie mają dobrych wiadomości. Zdaniem banku Credit Agricole ceny tego surowca na światowych rynkach pójdą w górę dopiero w IV kwartale 2016 roku. Z kolei eksperci Agencji Rynku Rolnego prognozują, że cena mleka w marcu będzie się kształtować na poziomie 113-118 zł/hl, a w czerwcu  110-117 zł/hl. Czyli powodów do radości nie ma.

Poniżej prezentujemy kalkulację opłacalności produkcji mleka przygotowaną z uwzględnieniem cen ze stycznia 2016 roku.

\"rolnictwo,

Tekst: Kamila Szałaj, fot. flickr.com/Stateofisrael

Tabela: Tadeusz Szymańczak
 

Zostaw komentarz

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj

Śmierć podczas prac polowych: Rębak wciągnął kobiecie rękę

05.04.2024 roku do Stanowiska Kierowania Komendanta Powiatowego Państwowej Straży Pożarnej w Sandomierzu wpłynęło zgłoszenie o wypadku podczas prac polowych. Rębak wciągnął kobiecie rękę. Do zdarzenia zostali zadysponowani...
13,428FaniLubię
7,105ObserwującyObserwuj
3,946ObserwującyObserwuj
8,520SubskrybującySubskrybuj
Verified by ExactMetrics