Czy uprawa soi jest opłacalna? Zobaczcie kalkulacje

Soja zyskuje coraz większe zainteresowanie wśród rolników, m.in. ze względu na dopłaty do roślin strączkowych oraz wymogi zazielenienia. Roślina ta jest także doceniana jako przerywnik w płodozmianie zbożowym, gdyż poprawia strukturę gleby oraz jej właściwości fizyczne i biologiczne. Doceniana jest również za łatwą agrotechnikę. A czy sama uprawa jest opłacalna?

Na soi można zarobić. Zobaczcie kalkulacje!

Soja jest jedną z najważniejszych roślin uprawnych na świecie, bardzo cennym źródłem białka, witamin oraz minerałów. Z pewnością do korzyści wynikających z upraw soi możemy zaliczyć: 4 –5 krotnie mniejsze zużycie wody w stosunku do głównych roślin uprawnych, bardzo małe dawki lub rezygnacja z nawożenia azotem, dopłata do roślin strączkowych, ograniczone zużycie pestycydów, a zwłaszcza fungicydów, insektycydów i regulatorów wzrostu, pozytywny wpływ na glebę – poprawa jej właściwości fizyczno-chemicznych, polegającą na zwiększeniu zawartości próchnicy i łamanie niekorzystnego płodozmianu. Soja może być efektywnie uprawiana w polskich warunkach klimatycznych oraz glebowych.

Uprawa soi jest opłacalna nawet bez dopłat

Kalkulacja uprawy soi udowadnia, że opłacalność tego przedsięwzięcia jest w Polsce wysoka. Uprawa jest opłacalna nawet bez dopłat. Koszty założenia plantacji soi równoważone są przez wartość plonu wynoszącego około 2 t/ha. Plony wysokości 3 t/ha i więcej są już w Polsce osiągane. Poza zyskiem wynikającym bezpośrednio z produkcji ziarna, na opłacalność uprawy soi wpływają również dodatkowe korzyści ekonomiczne w postaci azotu związanego przez bakterie brodawkowe, poprawy struktury gleby oraz wzrostów plonów roślin następczych. Wartość tych dodatkowych korzyści można w przybliżeniu określić na 800 PLN/ha.

Kalkulacja sporządzona przez polskasoja.pl

Soja w Polsce zyskuje coraz więcej zwolenników. Jak ją uprawiać?

Na soi można zarobić

Do uprawy soi państwo oferuje wysokie dopłaty określane jednolitą płatnością obszarową, płatnością dodatkową, płatnością do zazieleniania oraz do uprawy roślin wysokobiałkowych. Suma dopłat oscyluje obecnie w okolicach kwoty 1650 złotych za każdy uprawiany hektar ziemi. Po odliczeniu kosztów faktyczny dochód za każdy hektar przekracza 2500 złotych, co jest kwotą znacznie wyższą niż w przypadku uprawy innych roślin – podaje polskasoja.pl.

AM/Redakcja AgroNews na podstawie polskasoja.pl, WIR

Agata Molenda
Agata Molendahttps://agronews.com.pl
Redaktor portalu agronews.com.pl. Email: a.molenda@agronews.com.pl

Zostaw komentarz

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj

13,428FaniLubię
7,105ObserwującyObserwuj
3,946ObserwującyObserwuj
8,520SubskrybującySubskrybuj
Verified by ExactMetrics