Dlaczego warto ubezpieczyć maszyny rolnicze? Wywiad z ekspertem 

Trwa wysoki sezon prac na polu, okres żniw. W związku z tym Generali Agro przygotowało dla rolników nową, odświeżoną ofertę ubezpieczenia maszyny rolniczych. W tym sezonie w ramach flagowego produktu Generali Agro Ekspert rolnicy mają cały wachlarz możliwości ubezpieczenia maszyn rolniczych zarówno do pracy na polach własnych, jak i w czasie usług. Rozmawiamy z Mariuszem Gilickim, ekspertem ds. ubezpieczeń maszyn rolniczych w Generali Agro o tym, dlaczego warto ubezpieczyć maszyny rolnicze.

Panie Mariuszu, jakie maszyny możemy objąć ubezpieczeniem?

Ubezpieczamy wszelkiego rodzaju maszyny, zarówno maszyny samobieżne, w tym ciągniki rolnicze, maszyny ciągnięte zawieszane, ale również narzędzia oraz wyposażenie maszyn rolniczych. W szczególności zwracam uwagę na dosyć kosztowne elementy wyposażenia maszyn, na przykład systemy nawigacji satelitarnej GPS, które mogą kosztować nawet kilkadziesiąt tysięcy złotych. Zachęcam gorąco do tego, żeby również ubezpieczać wyposażenie maszyn rolniczych.

Co zawiera oferta Agro Casco?

Oferta Agro Casco dostępna jest w kilku wariantach zakresu ubezpieczenia: Prestiż, Premium i Komfort. Najbardziej popularny jest wariant Premium.Wybiera go 3/4 naszych klientów.  W ramach tego wariantu mamy pełną ochronę w przypadku zniszczenia maszyny w wyniku na przykład działania ognia, w wyniku kradzieży zarówno całej maszyny, jak i jej części. Agro Casco pokrywa także szkody powstałe w wyniku wypadku lub przewrócenia się maszyny. Także przejazd z gospodarstwa na pole jest objęty ubezpieczeniem. Ponadto każdy wariant ubezpieczenia Agro Casco (Prestiż, Premium i Komfort) zawiera ubezpieczenie od wszystkich ryzyk, w tym ryzyka ognia (All Risk), kosztów transportu i parkowania maszyny po szkodzie, awarii spowodowanej przedostaniem się ciała obcego do maszyny, szkody w przewożonych płodach rolnych, szkody w szybach, niezależnie od przyczyny powstania szkody. Polisa chroni również w sytuacji kradzieży maszyny rolniczej, niezależnie od miejsca garażowania, przechowywania lub postoju, zgodnie z wybranym zakresem terytorialnym.

Dodatkowo, ubezpieczenie Generali Agro Ekspert chroni ogumienie oraz szyby maszyn rolniczych. To szczególnie ważne w nowych maszynach, w których naprawa czy wymiana szyby są bardzo kosztowne i wymagają wizyty w autoryzowanym serwisie.

Jak jest prowadzona likwidacja szkód Generali Agro? 

Likwidacja szkód prowadzona jest przez zespół naszych specjalistów. Są nimi eksperci, którzy zajmują się wyłącznie likwidacją szkód w maszynach rolniczych. To bardzo cenne dla naszych klientów, ponieważ rozmawiają z ludźmi,  którzy znają się na maszynach. Potrafią błyskawicznie oszacować szkodę i pomóc klientowi w zakresie sposobu jej naprawienia.  Klienci decydują się albo na samodzielną naprawę szkody, czyli tak zwany wariant kosztorysowy lub odwiedzają jeden z serwisów, z którym mamy podpisaną umowę.  Na terenie kraju mamy ponad 250 punktów serwisowych, z którymi współpracujemy.  W tych punktach nasi klienci mogą bezgotówkowo naprawić szkody w maszynach. Część klientów wybiera jednak naprawę samodzielną i wtedy odszkodowanie jest przelewane bezpośrednio na  konto klienta.

Jakie jest zainteresowanie ubezpieczeniem maszyn rolniczych?

Na przestrzeni ostatnich lat obserwujemy wyraźne zwiększenie zainteresowania ubezpieczeniem maszyn rolniczych – ilość ubezpieczonych maszyn wzrosła o prawie 20%. Jest to między innymi związane z tym, że wartość maszyn rolniczych mocno wzrosła. Przez ostatnie dwa lata notujemy mniej więcej 30% wzrost wartości maszyn. Okazuje się, że jest to dla rolników inwestycja i sposób na utrzymanie wartości pieniądza w gospodarstwie. Rolnicy chcą objąć ochroną właśnie ten majątek, który zwiększa swoją wartość średnio rocznie około 15-20%.

Ile kosztuje ubezpieczenie maszyn rolniczych w Generali Agro?

Przeciętna składka za ubezpieczenie nie przekracza jednego procenta jej wartości, na przykład dla ciągników zaczyna się już od pół procenta.  Za ciągnik wart nie więcej niż 200 tysięcy złotych klient zapłaci około 1000 zł składki rocznie. W przypadku kombajnów stawki zaczynają się mniej więcej od jednego procenta, czyli za kombajn zbożowy wart mniej więcej pół miliona złotych klient zapłaci około 5000 zł w skali roku.

Jak można zawrzeć polisę?

Po ubezpieczenie maszyn rolniczych należy udać się do naszych pośredników. Mamy sieć pośredników na terenie całego kraju. Gorąco zachęcam do kontaktu z naszymi agentami, aby zawrzeć ubezpieczenie maszyny rolniczej w zakresie  Agro Casco, ale również w zakresie OC czyli ubezpieczenia obowiązkowego. Oprócz maszyn, które podlegają pod obowiązek ubezpieczenia (ciągniki czy przyczepy transportowe) warto zwrócić uwagę na inne maszyny, czyli maszyny samobieżne, kombajny, sieczkarnie, opryskiwacze samobieżne. Warto również dla tych maszyn wykupić również ubezpieczenie OC komunikacyjne, aby zabezpieczyć się przed wysokimi odszkodowaniami w razie spowodowania wypadku taką maszyną.

Rozmawiała Marta Nowak-Woźnica

Zostaw komentarz

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj

Nieszczęśliwy wypadek przy załadunku drewna

11 czerwca w kompleksie leśnym w m. Brzozowica Duża doszło do nieszczęśliwego wypadku. Podczas załadunku drewna na przyczepę ciężarową wypadkowi uległ 28-latek, który Lotniczym...
13,428FaniLubię
7,105ObserwującyObserwuj
3,946ObserwującyObserwuj
8,520SubskrybującySubskrybuj
Verified by ExactMetrics