Dobre prognozy dla zbóż

Wiele wskazuje na to, że to może być bardzo dobry rok dla producentów zbóż. Susza powoli odpuszcza a oczekiwania dotyczące plonowania zbóż zwiększają się.

W drugim w 2020 raporcie IUNG dot. okresu 1 kwietnia –31 maja, stwierdzono ryzyko występowania suszy rolniczej w przypadku zbóż jarych na powierzchni 8,5% gruntów ornych w kraju,a w przypadku zbóż ozimych na powierzchni 5,3%.

Największa susza wystąpiła w województwie lubuskim (63%w przypadku zbóż jarych i 43% w przypadku ozimych) oraz wielkopolskim (odpowiednio 37% i 24%). Zasięg suszy rolniczej jest większy niż w analogicznym okresie przed rokiem (por. wykres), choć mniejszy niż w 2018. Niemniej, tendencje w przebiegu tegorocznej suszy będą prawdopodobnie odmienne.

Maj przyniósł poprawę uwilgotnienia gleb w kraju i korzystnie wpłynął na wegetację zbóż po niekorzystnym pod tym względem kwietniu (GUS) – zasięg suszy rolniczej zmalał w odniesieniu do pierwszego raportu IUNG.

ASF w lubelskim. To 3 ognisko w tym roku!

Wzrost krajowych zbiorów zbóż i większa powierzchnia zasiewów

W kolejnych okresach raportowania skala suszy może zmniejszać się, a oczekiwania dot. plonowania zbóż w kraju poprawiać się. W ub. roku problem suszy nasilał się w kolejnych tygodniach maja i czerwca. W kierunku wzrostu krajowych zbiorów zbóż w 2020 oddziaływać będzie zwiększona powierzchnia zasiewów (+2,5% r/r w przypadku ozimin i +1,7% r/r w przypadku zbóż jarych) oraz dobre przezimowanie zbóż (GUS).

Źródło: Agro Informator PKO Bank Polski SA

Zostaw komentarz

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here

3 × pięć =

11,152FaniLubię
4,484ObserwującyObserwuj
3,894ObserwującyObserwuj
7,670SubskrybującySubskrybuj

Czy Brazylia zdominuje unijny rynek kurczaków?

Polskie drobiarstwo jeszcze nie odetchnęło z powodu COVID-19 i grypy ptaków a już pojawiło się kolejne poważne zagrożenie na horyzoncie. Zakładając najgorszy scenariusz może...

Obserwuj nas na INSTAGRAMIE