Dopłaty do bydła będą utrzymane po 2020 roku

Płatności związane z produkcja zwierzęcą będą również uwzględnione w nowej perspektywie finansowej po 2020 roku. Ich wysokość będzie jednak zależeć od wielkości budżetu – informuje Polska Federacja Hodowców Bydła i Producentów Mleka.

dopłaty do bydła

Dopłaty związane z produkcją były do tej pory wypłacane do 20 sztuk, ponieważ z analiz przeprowadzonych przez ministerstwo rolnictwa wynikało, że pomimo ogólnego wzrostu pogłowia krów, w stadach liczących do 20 sztuk odnotowywane były tendencje spadkowe.

– Gospodarstwa takie zostały zdefiniowane jako część sektora, która jest w szczególności narażona na trudności w prowadzeniu działalności. Celem tego mechanizmu było wsparcie tych gospodarstw, w których spadek produkcji lub ryzyko zaprzestania działalności jest największe. Przepisy projektu rozporządzenia w sprawie Wspólnej Polityki Rolnej po 2020 roku przewidują możliwość wsparcia związanego z wielkością produkcji dla gospodarstw, które z różnych względów znajdują się w trudnej sytuacji – czytamy w komunikacie PFHBiPM.

Rozporządzenie obejmuje takie sektory jak: wołowina, cielęcina, mleko i jego przetwory.

Ministerstwo postuluje o zwiększenie odsetka koperty krajowej, wykorzystywanego w ramach tych płatności do 15 proc. Obecny projekt przewiduje dla Polski 10 proc. pułap koperty krajowej na wsparcie związane z produkcją oraz możliwość jego podniesienia do maksymalnie 12 proc. w przypadku zwiększenia wsparcia upraw wysokobiałkowych.

Redakcja AgroNews, na podst. PFHBiPM, fot. dreamstime.com

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here