Dopłaty do nawozów: rolnicy wysłali wnioski pocztą i nie dotarły na czas

Zarząd Krajowej Rady Izb Rolniczych wystąpił do Wicepremiera Ministra Rolnictwa i Rozwoju Wsi Henryka Kowalczyka w sprawie dopłat do zakupionych nawozów, która jest obecnie dla rolników priorytetowa.

Dopłaty do nawozów: rolnicy wysłali wnioski pocztą i nie dotarły na czas
Dopłaty do nawozów: rolnicy wysłali wnioski pocztą i nie dotarły na czas

Do 31 maja 2022 r. rolnicy mogli ubiegać się o przyznanie dofinansowania do zakupu nawozów mineralnych. W tym działaniu pomocowym, inaczej niż w przypadku większości wniosków, za datę złożenia wniosku uznaje się datę jego wpływu do biura powiatowego Agencji. Zgodnie z założeniami działania Agencja ma nie uwzględniać dokumentów, które wpłynęły do biur powiatowych ARiMR po 31 maja br. Okazało się, że informacja o szczegółach pomocy nie dotarła do wszystkich rolników. Ze względu na prace polowe rolnicy wysłali wnioski pocztą i nie dotarły one na czas do biur ARiMR.

Samorząd rolniczy wystąpił o wprowadzenie zmian w programie, tak aby wnioski złożone do 31 maja br. zostały rozpatrzone (aby liczyła się, jak we wszystkich wnioskach data stempla pocztowego).

Drugi problem zgłaszany przez rolników dotyczy kolejności składania wniosków, tj. warunkiem przyznania pomocy do zakupionych nawozów jest uprzednie złożenie wniosku o przyznanie płatności obszarowych w 2022 r. Samorząd rolniczy zwraca się o uznanie wniosków o pomoc do nawozów, jeżeli wpłynęły one przed wnioskami o płatności bezpośrednie, ale wnioski o obie formy pomocy zostały złożone do ARiMR, tylko w odwrotnej kolejności (co wynikało z nieświadomości).

Z pewnością obecny rok jest dla rolników szczególnie trudny i oczekują od Rządu pomocy, a nie stawiania formalnych przeszkód.

Źrodło: KRIR

Zostaw komentarz

    • W polsce 0bowiazuje konstytucja, część osób nie wiedziala, że wniosek musi dotrzeć do dnia 31 mają, mając na uwadze iż zawsze obowiazywał Kodeks Postepowania Administracyjnego i decydowała data stepla pocztowego, a sama reguła prawna jest od 1918r niezmienna. A minister zmienia to prawo jednym rozporządzeniem, pewnie chodziło o to żeby pewna część rolników nie dostała doplat. Jeżeli ministerstwu o to nie będzie chodziło to uwzględni te wnioski.

    • Komuś zaciął sie w wniosek komuś biuro zamknęli przed 18. Różne sprawy w życiu a ty odrazu równości szukasz? Równość to k9deks postępowania administracyjnego a tam jasno napisane data stepla pocztowego sie liczy nie że ktoś napisze w rozporządzeniu że musi dotrzeć do tego dnia. Nie bój się psie ogrodnika puli nie wykorzystają rolnicy e tum naborze.

  1. Trzeba było przez profil zaufany wysyłać. W standardowe dopłaty się umie, to i w dopłaty do nawozów też powinno się dać radę. To nie strona PGG, że na lewo wszystko idzie, jak przez ten relikt PRL zwany Pocztą Polską.

    • Są różne sytuacje w życiu problemy z ewnioskiem poczta polska itd. A ty zamiast trzymać się razem to rozbijasz brać rolnicza. Wstyd kolego.

    • Pisz do izby rolniczej i ministerstwa rolnictwa na ich adres m9ze lepiej e-mailem patrząc na tępo poczty polskiej. Nie daj się im decyduje kodeks postępowania administracyjnego nie rozporządzenie ministra które nie jest zgodne z konstytucją.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj

Rolnik zginął pod ładowarką przegubową

Sądeccy policjanci, pod nadzorem prokuratora, ustalają przyczyny i okoliczności śmiertelnego wypadku, do którego doszło na drodze gminnej w miejscowości Tęgoborze w Małopolsce. 47-letni mieszkaniec...
12,518FaniLubię
4,343ObserwującyObserwuj
3,940ObserwującyObserwuj
4,180SubskrybującySubskrybuj

Obserwuj nas na INSTAGRAMIE