Drgnął eksport naszej wołowiny

Na rynku wołowiny obserwujemy pierwsze znaki ożywienia w eksporcie – informuje Bank Gospodarki Żywnościowej.

 

\"rolnictwo,
 

 

Dane MRiRW wskazują na prawie 12procentowy wzrost sprzedaży nieprzetworzonego mięsa wołowego w okresie pierwszych dwóch miesięcy br., do poziomu 47,9 tys. t.

Zdaniem analityków BGŻ, było to możliwe głównie dzięki znacznemu, 17-procentowemu zwiększeniu sprzedaży mięsa wołowego świeżego lub schłodzonego do poziomu 38,4 tys. t. Jest to o 5,5 tys. t więcej niż w tym samym okresie przed rokiem. Odwrotne tendencje można było zaobserwować dla kategorii mięsa mrożonego, dla którego w pierwszych dwóch miesiącach br. wolumen sprzedaży obniżył eis do 9.5 tys. t, tj. o 4% w skali roku.

Obserwowana poprawa w eksporcie mięsa świeżego lub chłodzonego jest w dużej mierze związana z możliwością wznowienia uboju rytualnego (na mocy orzeczenia Trybunału Konstytucyjnego z początku grudnia 2014 r.). Możliwość produkcji mięsa halal oraz koszernego ponownie otworzyła zagraniczne rynki zbytu dla polskich producentów.

Nadal jednak głównym odbiorcą mięsa wołowego świeżego lub chłodzonego są Włochy z 32-procentowym udziałem w eksporcie. Następnie Niemcy, Holandia oraz Hiszpania, z odpowiednio 18, 12 i 8-proc. udziałem.

Zatem 70% sprzedaży trafia na rynek czterech krajów UE. Warto zauważyć, że ożywienie w eksporcie ma wpływ na wzrost cen żywca na rynku krajowym.

Według najnowszych danych w tygodniu 20-26.04.2015 w zakładach monitorowanych przez MRiRW płacono przeciętnie 6,09 zł/kg żywca, czyli o 3,5-proc. więcej niż przed rokiem. Jest to wprawdzie niższy poziom niż maksymalna cena żywca, 6,24 zł/kg, odnotowana w połowie lutego br., niemniej po niewielkich obniżkach cen w marcu, od początku kwietnia br. ceny ponownie wykazują tendencje wzrostowe. Podobne tendencje obserwowane są na rynku UE.

Redakcja AgroNews, fot. flickr.com/Alpha

Źródło: BGŻ

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here