Dziś Światowy Dzień Pszczół

W dniu 20 maja br. już po raz czwarty na całym świecie obchodzimy Światowy Dzień Pszczół. Dzień ten ustanowiono rezolucją Zgromadzenia Ogólnego Narodów Zjednoczonych w rocznicę urodzin Antona Janša (ur. 20 maja 1734) słoweńskiego pszczelarza, a zarazem prekursora nowoczesnego pszczelarstwa.

Dziś światowy Dzień Pszczół
Dziś światowy Dzień Pszczół

Ponad 300 tys. gatunków roślin (tj. około 90 proc.) na świecie jest zapylanych

Światowy Dzień Pszczół jest doskonałą okazją do podkreślenia znaczenia pszczół dla środowiska naturalnego, rolnictwa i człowieka. Pszczoły miodne zbierając nektar i pyłek kwiatów, który jest ich pożywieniem, jednocześnie zapylają rośliny owadopylne.  Szacuje się, że ponad 300 tys. gatunków roślin (tj. około 90 proc.) na świecie jest zapylanych. Prowadzone przez pszczoły zapylanie roślin jest jednym z najważniejszych czynników plonotwórczych. Pszczoła miodna oprócz przyczyniania się do znacznego zwiększenia plonów rolników, wytwarza jednocześnie cenne produkty pszczele tj. miód, wosk, pierzgę, propolis, mleczko i jad pszczeli.

W Polsce żyje blisko 500 gatunków pszczół

Jednocześnie należy pamiętać, że pszczoła miodna jest jednym z wielu owadów zapylających. W Polsce żyje blisko 500 gatunków pszczół m.in. trzmiele, pszczoły murarki, miesierki, makatki. Zapylaniem roślin zajmują się również niektóre muchówki, chrząszcze, osowate, motyle i inne owady.

W tym momencie warto również pamiętać, aby chronić pszczoły i inne owady zapylające przed niewłaściwie stosowanymi pestycydami przez producentów rolnych.

Niemniej ważne jest też prawidłowe wykonywanie zabiegów ochronnych na działkach, czy w ogrodach przydomowych, zarówno na wsi, jak i w mieście. Mając na uwadze bezpieczeństwo pszczół PIORiN poleca zapoznanie się z opublikowanym na stronie Inspekcji komunikatem „Pamiętajmy o pszczołach”.

Ważna jest współpraca rolników z pszczelarzami

Główny Inspektor Andrzej Chodkowski podkreśla, że bardzo ważna jest współpraca rolników z pszczelarzami, gdyż pszczoły najczęściej mają swoje pożytki w przestrzeni rolniczej na polach, łąkach i sadach. Popełniane błędy oraz brak przekazywanych wzajemnie przez rolników i pszczelarzy informacji mogą oddziaływać negatywnie również na pszczoły.

Pamiętajmy o pszczołach!

W swojej działalności PIORIN bardzo wiele uwagi poświęca owadom zapylającym, prowadząc m.in. kontrole wykonanych zabiegów, w tym sprzętu do stosowania środków ochrony roślin i kwalifikacji osób stosujących pestycydy.

Państwowa Inspekcja Ochrony Roślin i Nasiennictwa prowadzi również eksperymentalną pasiekę zlokalizowaną w Toruniu na terenie Centralnego Laboratorium Głównego Inspektoratu Ochrony Roślin i Nasiennictwa, z której w okresie lotów pszczół prowadzona jest na żywo transmisja (http://piorin.gov.pl/pszczoly-w-inspekcji). Zachęcamy do prowadzenia obserwacji pszczół w pasiece Inspekcji.

Źródło: PIORiN

 

Zostaw komentarz

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here

one × 4 =

Advertisement
11,159FaniLubię
4,567ObserwującyObserwuj
4,161ObserwującyObserwuj
6,120SubskrybującySubskrybuj

Firma Bayer zaprezentowała w polu swoje innowacyjne technologie

Firma Bayer zaprezentowała innowacje produktowe rozwijane w ofercie dla rolnictwa w sezonie 2020-2021. Spotkanie w formule polowej odbyło się w Centrum Doradztwa Technicznego Bayer...

Obserwuj nas na INSTAGRAMIE