e-petrol: pożegnaliśmy ”szóstkę”

Obniżki, jakie w tym tygodniu można było zobaczyć na stacjach paliw, mogą zapewne ucieszyć kierowców. Wprawdzie nadal jest drogo, ale wróciliśmy poniżej 6-złotowego pułapu, który dla paliw podstawowych stał się faktem w połowie poprzedniego miesiąca.

coraz wyższe rachunki za tankowanie
e-petrol: pożegnaliśmy ”szóstkę”
W obliczu drożyzny na stacjach ważną zmianą może być tarcza antyinflacyjna, mająca wpłynąć na obniżki cen paliw. Na razie jednak rynek jest przede wszystkim zafrapowany nową mutacją COVID-19 i to właśnie doniesienia o niej odpowiadają za rozchwianie nastrojów w poprzednich dniach.

Ceny rosną, ale przepisy o tarczy już przesądzone

 
W mijającym tygodniu zmiana cen hurtowych na rynku polskim jest zwyżkowa – paliwa podrożały w porównaniu z ubiegłym weekendem odpowiednio o 148 zł na metrze sześc. (benzyna 95-oktanowa) i ponad 126 zł na metrze (olej napędowy) i kosztują odpowiednio 4560,60 i 4775,40 zł/m sześc. O ponad 150 zł podrożał także metr oleju opałowego, którego średnia cena w rafineriach dzisiaj wynosi 3254 zł/m sześc. Mimo zwyżek nadal oczekiwać można zmian spadkowych na rynku krajowym. W kontekście cen na polskim rynku warto wspomnieć, że w tym tygodniu Sejm uchwalił nowelizację przepisów wprowadzającą zmiany w ustawie o podatku akcyzowym i podatku od sprzedaży detalicznej, które mogą spowodować spadkową korektę w cenie paliw począwszy od 20 grudnia br. Na mocy nowych przepisów do unijnego minimum (wliczając opłatę paliwową i opłatę emisyjną) obniżone zostaną stawki akcyzy na olej napędowy, biokomponenty stanowiące samoistne paliwa, benzynę silnikową o raz gaz skroplony LPG. Zasady te będą obowiązywać do końca maja przyszłego roku.

Jakie prognozy na najbliższy tydzień?

W okresie między 13 i 19 grudnia 2021 przewidujemy, że ceny będą mogły ulec spadkowej korekcie – dla benzyny Pb98 przewidujemy, że będą one lokować się w przedziale 6,16-6,29 zł/l, a benzyna 95-oktanowa kosztować może 5,86-5,99 zł/l. Również w przypadku diesla prawdopodobne są obniżki – cena średnia może wynieść 5,85-5,99 zł/l. Obniżka dla autogazu jest także bardzo prawdopodobna i wynieść może 3,28-3,36 zł/l.
Źródło: e-petrol.pl

Zostaw komentarz

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj

11,152FaniLubię
4,484ObserwującyObserwuj
3,941ObserwującyObserwuj
7,180SubskrybującySubskrybuj

Polsce nie grozi deficyt zbóż, ale trzeba liczyć z wysokimi cenami

Napaść Rosji na Ukrainę i blokada czarnomorskich portów spowodowała ogromne ograniczenie możliwości eksportu zbóż tego wielkiego producenta m.in. pszenicy do innych krajów. Problemem jest także...

Obserwuj nas na INSTAGRAMIE