Emerytura z KRUS równa z ZUS! Rząd zwiększa emerytury rolnicze

Rada Ministrów przyjęła projekt ustawy, która zmienia sposoby naliczania emerytur rolniczych. Zaproponowane rozwiązanie efektywnie doprowadzi do faktycznego zrównania z emeryturą z ZUS. Rolnicy będą mogli także uzyskać dodatek do emerytur rolniczych. Obowiązkiem państwa jest zapewnić rolnikom bezpieczeństwo ekonomiczne i prawne. To oni zapewniają naszemu państwu bezpieczeństwo żywnościowe, a swoją ciężką pracą przyczyniają się do rozwoju Polski.

Emerytura z KRUS równa z ZUS! Rząd zwiększa emerytury rolnicze
 

Wyrównujemy uprawnienia emerytalne rolników z osobami ubezpieczonymi w ZUS

Dziś kwoty emerytur z KRUS i ZUS znacznie się różnią. Obecnie wysokość emerytury z KRUS jest ustalana w oparciu o tzw. emeryturę podstawową. Dzięki nowemu rozwiązaniu, zmieni się sposób waloryzacji rolniczych świadczeń emerytalno-rentowych, przez powiązanie wysokości emerytury podstawowej w KRUS z wysokością najniższej emerytury z ZUS. Jeżeli rolnik wypracuje 25 lat, będzie uprawniony do otrzymywania emerytury rolniczej w wysokości minimalnej emerytury z ZUS.

Ponadto, możliwe będzie uzyskiwanie dodatku do emerytur rolniczych. Zapewniał to będzie mechanizm rekompensujący opłacanie podwójnej oraz dodatkowej składki na ubezpieczenie emerytalno-rentowe z tytułu:

 • prowadzenia – oprócz działalności rolniczej – dodatkowo pozarolniczej działalności gospodarczej;
 • prowadzenia działalności rolniczej w gospodarstwach rolnych o powierzchni powyżej 50 ha.

Od czerwca 2022 r. obowiązuje rozwiązanie, które pozwala rolnikom, którzy nadal gospodarują, pobierać także emeryturę rolniczą. Przyjęte  przez rząd rozwiązania to kolejny element dojścia do sprawiedliwości i powiązania emerytury z KRUS z najniższą emeryturą w ZUS.

– Polska wieś jest gwarantem bezpieczeństwa żywnościowego w całym kraju. Dzisiaj spłacamy dług wdzięczności wobec jej mieszkańców – powiedział premier prezentując przyjęte przez Radę Ministrów nowe regulacje dotyczące emerytur rolniczych.

 

Większy limit pomocy na modernizację gospodarstw. Kto może skorzystać?

W czasach trudnych dla rozwoju rolnictwa wspieramy polską wieś. Do tej pory:

 • zablokowaliśmy sprzedaż polskiej ziemi,
 • wprowadziliśmy dopłaty dla rolników,
 • wprowadziliśmy 0 proc. VAT na nawozy,
 • zapewniliśmy dopłaty do paliwa rolniczego,
 • wprowadziliśmy rolniczy handel detaliczny,
 • doprowadziliśmy do spadku ubóstwa na wsi i wzrostu dochodów na wsi.

– Wszystkie te kwestie mają na celu przede wszystkim wyrównanie szans, zwiększenie skłonności do pozostania w gospodarstwach rolnych, do gospodarowania na wsi. Tak, żeby wieś nie wyludniała się, żeby była miejscem do życia, w którym jak najwięcej mieszkańców naszej ojczyzny będzie chciało przebywać – kontynuował.

Źródło: gov.pl

Agata Molenda
Agata Molendahttps://agronews.com.pl
Redaktor portalu agronews.com.pl. Email: a.molenda@agronews.com.pl

Zostaw komentarz

 1. Szkoda, że rząd nie pomyśli żeby opodatkować rolników, którzy za mleko biorą po ok 60/100 tys złotych, płacą ok 600 zł KRUS 4 x w roku… jakie szanse przy takich rolnikach ma mały przedsiębiorca który co miesiąc nosi w zębach do zus i us tysiące złotych składek najróżniejszych….

 2. Rolnicy płacą tyle różnych podatków ,że ten biedny przedsiębiorca by się zdziwił np VAT, pod. gruntowy , pod. akcyzowy . A żeby mieć 60 tyś przychodu z mleka to trzeba doić co najmniej 40 krów . Zapraszam na wieś na tydzień do udoju a później pogadamy

 3. Szkoda że nie pomyśleli, że niektóre gospodarstwa znajdują się na obszarach miejskich a wtedy fundusze na modernizację są nieosiągalne.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj

W pogodzie szaleństwo. Idzie duże ocieplenie!

W nadchodzącym tygodniu cały kraj obejmie odwilż, zimowa aura utrzyma się tylko w wyższych partiach gór. Będzie dużo chmur i przeważnie opady deszczu. Początkowo na wschodzie i południowym...
13,428FaniLubię
7,105ObserwującyObserwuj
3,946ObserwującyObserwuj
8,520SubskrybującySubskrybuj
Verified by ExactMetrics