Erozja gleby: zrównoważony plan prewencyjny w praktyce

Co 5 sekund na świecie zjawisko to opanowuje powierzchnię gleby wielkości boiska do piłki nożnej (raport FAO 2019). Jego siła i intensywność uderza przede wszystkim w rolnictwo, które staje się nieefektywne, a co za tym idzie, nieopłacalne. Jak skutecznie zapobiec erozji gleby i zapewnić prewencji charakter długotrwały?

Erozja gleby wymaga kompleksowych rozwiązań w gospodarstwie, poczynając od właściwych metod zarządzania glebą po odpowiednią agrotechnikę. Żeby sprawdzić, jak wygląda zrównoważony plan przeciwerozyjny w praktyce, zajrzeliśmy do Farm Frites Poland Dwa Sp. z o.o. z siedzibą w Bobrownikach (powiat słupski, woj. pomorskie), firmy z ponad 20 letnim doświadczeniem w zrównoważonym podejściu do gospodarowania oraz 5 letnim stażem w roli pilotażowego gospodarstwa Polskiego Stowarzyszenia Rolnictwa Zrównoważonego ASAP.

 

Poprawa kondycji gleby

Farm Frites Poland Dwa specjalizuje się w uprawie ziemniaka odmian przeznaczonych do produkcji frytek. Rokrocznie obsadza nimi około 900 ha, łącząc je w 4 letni cykl zmianowania z pszenicą ozimą i rzepakiem. Następstwo tych roślin uwzględnia zapotrzebowanie gleby i upraw w składniki odżywcze oraz zapewnia jak najdłuższe okrycie pól, szczególnie w okresie zimowym. Ich zadarnienie pozwala uniknąć znoszenia i spływu materiału glebowego oraz niesionych wraz z nim składników odżywczych i środków ochrony roślin. W ten sposób gospodarstwo ogranicza ryzyko strat ekonomicznych i zanieczyszczenia okolicznych wód oraz powietrza. Uzupełnieniem cyklu zmianowania są poplony w postaci mieszanek roślin. W ich skład wchodzi m.in. rzodkiew oleista i owies szorstki, które stanowią idealny przedplon dla wymagającego ziemniaka. Eliminują zmęczenie gleby po uprawach, posiadają właściwości fitosanitarne, hamujące rozwój patogenów w polu, a co najważniejsze, stanowią skuteczne narzędzie przeciwerozyjne. Tworząc rozbudowany, głęboko wrastający system korzeniowy, spulchniają glebę i poprawiają jej napowietrzenie, a przeorana mieszanka tych roślin jest cennym źródłem materii organicznej. Dobra struktura fizyczna, biologiczna i chemiczna gleby to istotny czynnik ograniczający zjawisko erozji zarówno wodnej, jak i wietrznej. Dlatego gospodarstwo stawia na praktyki prowadzące do odbudowy materii organicznej w glebie po uprawach oraz sprzyjające rozwojowi w niej pożytecznej fauny. Poza odpowiednim doborem roślin w cyklu zmianowania oraz międzyplonem, na większości swoich pól przyorywuje słomę, a część gleb uprawnych, z których tą słomę zbiera, nawozi obornikiem. Ponadto raz na kilka lat, dla każdego pola, sporządza bilans materii organicznej, dzięki któremu monitoruje trendy dotyczące zmian jej poziomu w glebie.

Właściwa agrotechnika

Ponieważ uprawa wiąże się z wykorzystaniem ciężkich maszyn i urządzeń rolniczych, które mogą nadmiernie ugniatać glebę, prowadząc do zniszczenia jej struktury fizycznej, gospodarstwo stosuje szereg praktyk o charakterze prewencyjnym. To przede wszystkim ograniczenie liczby przejazdów maszyn w polu poprzez łączenie prac, regulacja ciśnienia w oponach, stosowanie szerokiego ogumienia i ścieżek technologicznych. Farm Frites Poland Dwa wykonuje też zabieg głęboszowania. Jest on jednak przeprowadzany po dokładnej analizie zagęszczenia gleby oraz dotyczy wyłącznie tych miejsc, gdzie występuje uzasadnione ryzyko zaburzenia jej prawidłowych cech fizycznych.

Ponadto, na polach ziemniaczanych, wykonuje dołkowanie gleby. Zabieg ten pozwala ograniczyć spływ powierzchniowy wody, szczególnie w niżej położonych miejscach i tym samym uniknąć jej zastoin w międzyrzędziach oraz przeciwdziałać wymywaniu cząstek gruntu wraz z cennymi składnikami odżywczymi oraz środkami ochrony roślin. Zwiększa on też powierzchnię chłonną gleby, dzięki czemu możliwa jest kumulacja większej ilości wody z opadów. Farm Frites wykonuje dołki równolegle z sadzeniem ziemniaków, jeszcze przed wykonaniem zabiegów ochronnych z użyciem herbicydów, wykorzystując do tego sadzarki sprzężone z dołownikiem. Zabieg ten sprawdza się w gospodarstwie jako uzupełnienie pozostałych praktyk przeciwerozyjnych, szczególnie w miejscach o większym nachyleniu terenu.

Część powierzchni pól uprawnych Farm Frites Poland Dwa jest nierówna i pagórkowata, co sprzyja niekontrolowanemu spływowi powierzchniowemu. Aby zapobiec temu zjawisku, gospodarstwo stosuje uprawę w poprzek stoków oraz rezygnuje z niej na dużych skłonach pól, które na stałe zadarnia trawą. Ponadto utrzymuje naturalne pasy zieleni i zadrzewienia, stanowiące naturalny bufor przed negatywny wpływem wiatru.

Opracowanie: Polskie Stowarzyszenie Rolnictwa Zrównoważonego ASAP.

Monika Wańkowiczhttp://www.rolnictwozrownowazone.pl/stowarzyszenie-asap/
Dziennikarz i copywriter od 2017 r. związana z Polskim Stowarzyszeniem Rolnictwa Zrównoważonego ASAP, pyta doradców ASAP oraz rolników o praktyki rolnictwa zrównoważonego w Polsce i pisze…

Zostaw komentarz

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here

Video thumbnail
Informator Agronomiczny: Wszystko o nawożeniu wiosennym
22:34
Video thumbnail
Jak poprawić tolerancję roślin na stres oksydacyjny?
05:03
Video thumbnail
Działania prewencyjne Kasy Rolniczego Ubezpieczenia Społecznego w 2020 roku
05:28
Video thumbnail
Wyzwania na rynku mięsa
01:14:08
Video thumbnail
Owoce, hit eksportowy?
01:26:53
Video thumbnail
Informator Agronomiczny #5
59:34
Video thumbnail
Rolnictwo zrównoważone wpływa na ekonomikę gospodarstw
07:03
Video thumbnail
Nowości w odmianach kukurydzy od Syngenta
05:22
Video thumbnail
Informator Agronomiczny #4
01:00:26
Video thumbnail
Zbiór kukurydzy na kiszonkę 2020
04:11
Video thumbnail
Uroczyste wręczenie "Znaku Bezpieczeństwa KRUS"
04:59
Video thumbnail
Wirtualne Dni Kukurydzy PROCAM
56:30
Video thumbnail
Podsumowanie Konkursu dla dzieci: Dobrze się czuję, gdy o bezpieczeństwie rymuję!
03:14
Video thumbnail
Wirtualne Dni Warzyw PROCAM
01:00:03
Video thumbnail
Informator Agronomiczny #3
01:02:05
Video thumbnail
Rekordowe plony pszenicy ozimej - Rekord Polski 2020
07:29
Video thumbnail
Ślimaki w uprawie rzepaku - wrześniowy PROCAM Alert Extra
01:53
Video thumbnail
Informator Agronomiczny #2
44:53
Video thumbnail
Żniwa już za Wami? Pamiętajcie by dobrze zagospodarować słomę
05:00
Video thumbnail
PROCAM Cup - treningi 2020
02:12
Video thumbnail
Informator Agronomiczny #1
50:56
Video thumbnail
dr Aleksandra Hadzik, prezes KRUS apeluje o zachowanie bezpieczeństwa podczas żniw!
01:22
Video thumbnail
Jak rolnik powinien zabezpieczyć gospodarstwo by spać spokojnie?
03:23
Video thumbnail
Doglebowa czy nalistna? Ochrona herbicydowa rzepaku ozimego
14:54
Video thumbnail
KRUS zainaugurowała Strategię „Wizja Zero” w sektorze rolniczym w Polsce w 2020 r.
08:01
Video thumbnail
Ziemniaki pod najlepszą ochroną w PROCAM Alert
08:56
Video thumbnail
Ruszyła druga edycja konkursu filmowego dla młodzieży "Moja Wizja Zero"
02:04
Video thumbnail
Prof. Andrzej Kowalski przewodniczącym Kapituły Konkursu - Plebiscytu AgroWybór 2020
01:40
Video thumbnail
Zielony ład - szansa czy wyzwanie dla polskiego rolnictwa?
04:24
11,174FaniLubię
4,567ObserwującyObserwuj
3,877ObserwującyObserwuj
5,390SubskrybującySubskrybuj

Lewica proponuje 1 mld zł rocznie na dopłaty do ubezpieczeń upraw i zwierząt

Lewica przygotowała projekt nowelizacji ustawy, w której proponuje aby co roku na dopłaty do ubezpieczeń upraw i zwierząt przeznaczano 1 mld zł. Rolnictwo, a szczególnie...

Obserwuj nas na INSTAGRAMIE