Europosłowie nie chcą obcinać wydatków na WPR

Członkowie komitetu rolnego PE (ComAgri) zalecają, aby KE podczas przeprowadzania średniookresowego przeglądu unijnego budżetu w obecnej perspektywie finansowej nie proponowała obniżania środków na pokrycie zobowiązań WPR w kolejnych latach.

 

\"/wp-content/uploads/files/Image/zboza_rosliny_grzyby_pola_laki_drzewa/700N_United_Soybean_Board_flickr_9632910180_8c180d937a_b.jpg\"
 

Posłowie przypominają, że choć wydatki na finansowanie Wspólnej Polityki Rolnej stanowią znaczny udział unijnego budżetu, to mają zaledwie 1 proc. udział w PKB wszystkich krajów Wspólnoty.  

Raport ComAgri podkreśla, że unijny sektor rolny został w znacznym stopniu dotknięty poprzez negatywne skutki rosyjskiego embargo, wprowadzonego ze względów politycznych.

– Jednocześnie autorzy raportu ostrzegają, iż obecny margines budżetu WPR może okazać się niewystarczający biorąc pod uwagę ryzyka związane ze zmiennością cen na rynkach rolnych oraz problemy weterynaryjne i fitosanitarne, zwiększające zapotrzebowanie na środki budżetowe – czytamy w najnowszej analizie rynków rolnych FAMMU/FAPA.

W opinii komitetu, uwzględniając znaczną zmienność cen w ostatnich latach, UE powinna zrewidować przepisy dotyczące  zarządzania ryzykiem oraz regulujące rynki rolne w ramach WPR, a także zapewnić ich wystarczające finansowanie.  

Czytaj także:
Hogan przedłuża termin wypłaty dopłat

W kwietniu br. Komisja Europejska zapewniła członków Parlamentu Europejskiego, że planowany przegląd nie będzie dotyczył rewizji alokacji z budżetu WPR w pozostałych latach obecnej perspektywy finansowej (okres od 2014 do 2020 r.), podkreślając, że unijne władze dążą do ustabilizowania sytuacji w rolnictwie, zważywszy w szczególności na obecne trudności niektórych sektorów.

– Jednak, wysocy urzędnicy Komisji przyznali, że Bruksela analizuje zastosowanie modyfikacji niektórych jakościowych elementów wydatków na rolnictwo, takich jak efektywność wydatkowania funduszy na zmiany klimatyczne i bioróżnorodność. Komisja chciałaby także budżetu bardziej skoncentrowanego na wynikach – czytamy w raporcie FAMMU/FAPA.  

Poza tym ComAgri uzasadnia, że sukces WPR jest uzależniony od dalszej redukcji biurokracji i  zmniejszenia liczby przepisów. W opinii komitetu,  władze UE powinny zintensyfikować prace nad uproszczeniem WPR. 

Komitet ds. budżetu PE ma przyjąć końcową wersję propozycji raportu 27 czerwca, uwzględniając w nim zróżnicowane opinie. Przyjęcie ostatecznej wersji dokumentu przez cały PE ma się odbyć na sesji plenarnej w Strasbourgu w lipcu br.  

Redakcja AgroNews, fot. flickr.com/USB

Źródło:  FAMMU/FAPA

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here