Pogłowie trzody chlewnej może nadal spadać

Eksperci Instytutu Ekonomiki Rolnictwa i Gospodarki Żywnościowej oceniają, że można spodziewać się dalszego spadku pogłowia trzody chlewnej. W czerwcu tego roku wyniesie ono 10,5 mln sztuk, a więc o 10 proc. mniej niż rok temu.

 

\"rolnictwo,

 

– Znaczący wzrost cen zbóż i pasz przemysłowych,  a w związku z tym ponowne pogorszenie warunków chowu lub chociażby brak ich poprawy, mogą nie tylko pogłębić spadek, ale przede wszystkim przyczynić się do wydłużenia czasu trwania fazy spadkowej – ocenia Danuta Zawadzka z IERiGŻ.

W związku ze spadkiem pogłowia macior prośnych zapowiada się spore zmniejszenie podaży żywca w drugim półroczu tego roku. Spowoduje to wzrost cen skupu żywca wieprzowego.

– Skalę podwyżek będzie jednak moderować import prosiąt i warchlaków, który systematycznie rośnie. Opłacalność chowu trzody chlewnej mierzona relacjami cen skupu żywca do pasz nie zadowala większości producentów. Sytuacja nie ulegnie większej zmianie, jeśli nie zostanie dokonany znaczący postęp w organizacji rozrodu i efektywności krajowej produkcji prosiąt – wyjaśnia Jadwiga Seremak-Bulge z IERiGŻ.

Redakcja AgroNews, fot. flickr.com/kat dodd

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here