Fałszowanie żywności. Ardanowski porozumiał się z Kołodziejczakiem

– Chcemy wspólnie podjąć takie działania, żeby wyeliminować patologie w znakowaniu żywności i w oszukiwaniu konsumentów – powiedział minister  rolnictwa podczas wspólnej konferencji prasowej pt. „Fałszowaniu żywności mówimy wspólnie – NIE!” zorganizowanej wraz z szefem Agrounii Michałem Kołodziejczakiem.

– Jest wiele spraw, które ministra rolnictwa łączą z działaniami podejmowanymi przez AgroUnię – rozpoczął konferencję minister Ardanowski.

– Chcemy wspólnie podjąć takie działania, żeby żywność, która jest na rynku polskim, była żywnością bezpieczną, żeby wyeliminować patologie w znakowaniu żywności i w oszukiwaniu konsumentów – informował szef resortu rolnictwa.

Minister mówił, że  pomimo uszczelniania systemu kontroli w naszym, kraju, w dalszym ciągu występują na rynku różnego rodzaju zachowania nieuczciwe, z którymi należy walczyć.

– To musi się zmienić. W tej walce szukam sojuszników – podkreślił szef resortu rolnictwa i dodał, że  AgroUnia, również przez swoje działania, często widowiskowe, wskazuje na niedociągnięcia w supermarketach.

– Wiem, że nasza współpraca może budzić dużą sensację, że ludzie, którzy wcześniej spotykali się na autostradzie, mówili twardym językiem i czasami inwektywy padły, teraz chcą wystąpić z pewnym wspólnym przekazem. Dla mnie nie jest to nic dziwnego. Podkreślałem wielokrotnie, że współpracuję ze wszystkimi – mówił minister i podkreślił, że z zadowoleniem przyjmuje to, że powstała organizacja ludzi młodych i przebojowych.

– Z wielkim uznaniem patrzę na osiągnięcia pana Ardanowskiego. Chciałbym rozwiać wszelkie wątpliwości. To nie jest tak, że my dzisiaj w każdym temacie zaczynamy się zgadzać. Protokół rozbieżności pozostaje. Ale to wcale nie znaczy, że nie możemy rozmawiać. Problemów jest dużo i trzeba się nimi zająć – mówił Michał Kołodziejczak i dodał, że jest wiele spraw, które ministra rolnictwa, a szczególnie ministra, który jest rolnikiem, który nie czuje się urzędnikiem, tylko przedstawicielem świata rolniczego łączy z działaniami podejmowanymi też przez AgroUnię.

– Polska żywność zasługuje na to, aby Polacy ją kupowali. Jest żywnością naprawdę dobrej jakości, której się wstydzić nie musimy. Będziemy przekonywali razem polskich konsumentów i konsumentów na świecie, że kupując polską żywność dokonują dobrych, racjonalnych wyborów, żywności dobrej jakości, żywności bezpiecznej i żywności po rozsądnych cenach. Ale konsumenci muszą jednocześnie wiedzieć, że wysokiej jakości żywność nie może być żywnością śmiesznie tanią – przekonywał szef resortu rolnictwa.

– Jesteśmy krajem otwartym, nie mamy zamkniętych granic i tak jak zabiegamy o to, aby nasze produkty były kupowane w innych krajach, tak samo udostępniamy nasz rynek, a konsumenci sami dokonują wyboru. Ale konsumenci, którzy nie są wprowadzani w błąd – powiedział minister Ardanowski.

– Trudno nie zgodzić się ze słowami ministra. Może być w sklepach różna żywność, zagraniczna, polska, ale musi być odpowiednio znakowana. Musi być też odpowiednia świadomość tych, którzy kupują, że kupując polską żywność, kupujemy także rozwój polskiej gospodarki, dajemy zatrudnienie ludziom i kupujemy żywność najwyższej jakości – zaznaczył prezes Kołodziejczak.

Prezes AgroUnii przedstawił efekty podjętych przez swoją organizację działań, których celem było wykazanie,  jak sieci marketów fałszują w naszym kraju żywność.

Minister Ardanowski przypomniał, że każdy konsument może zażądać okazania dokumentu, skąd pochodzi sprzedawana żywność, dodał jednak, że przepisy w tym zakresie nie są niestety przestrzegane.

– Wprowadziłem na wniosek AgroUnii i uważam, że to jest rozwiązanie słuszne, znakowanie narodową flagą ziemniaków. Czekamy obecnie na notyfikację podobnego działania związanego ze świeżym, nie pakowanym mięsem – poinformował szef resortu rolnictwa i podkreślił, że na razie unijne przepisy nie pozwalają na tego typu znakowanie innych grup produktów. Zaznaczył, że wymagają one zmiany.

Minister przedstawił również działania, które mają uporządkować łańcuch żywnościowy wzmacniając w nim pozycję rolników, producentów.

– W tym co płaci konsument, w produkcie finalnym, udział rolnika jest znikomy, a ta końcowa cena która składa się z wartości dodanej i marż powinna być dzielona sprawiedliwie. Dziś nie jest ona tak dzielona. Dlatego wzmocnienie pozycji producentów poprzez organizowanie się, poprzez podejmowanie wspólnej działalności, a także poprzez podejmowanie bezpośredniej sprzedaży na nowych, lepszych obecnie warunkach, jest niezwykle istotne – podkreślił szef resortu rolnictwa.

Przedstawił także projekt działań  zmierzających do stopniowego udostępnienia rolnikom akcji i wchodzenia do podmiotów zajmujących się przetwórstwem i handlem.

– Bez tego polskie rolnictwo będzie miało coraz większe problemy i kłopoty. Narodowa Grupa Spożywcza tworzona poprzez rozszerzanie Krajowej Spółki Cukrowej będzie docelowo własnością polskich rolników. To rolnicy stopniowo, sukcesywnie co roku, przez wiele lat, bo nie mają na to wolnych środków, będą mogli ze swoich corocznych dochodów obejmować akcje i udziały tego przedsięwzięcia, tak, żeby z perspektywie może 20 – 25 lat stali się właścicielami tej działającej na rynkach rolnych grupy. Grupa ta na początek będzie grupą państwową – zapowiedział minister Ardanowski.

Redakcja AgroNews

Zostaw komentarz

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here

Video thumbnail
Informator Agronomiczny: Wszystko o nawożeniu wiosennym
22:34
Video thumbnail
Jak poprawić tolerancję roślin na stres oksydacyjny?
05:03
Video thumbnail
Działania prewencyjne Kasy Rolniczego Ubezpieczenia Społecznego w 2020 roku
05:28
Video thumbnail
Wyzwania na rynku mięsa
01:14:08
Video thumbnail
Owoce, hit eksportowy?
01:26:53
Video thumbnail
Informator Agronomiczny #5
59:34
Video thumbnail
Rolnictwo zrównoważone wpływa na ekonomikę gospodarstw
07:03
Video thumbnail
Nowości w odmianach kukurydzy od Syngenta
05:22
Video thumbnail
Informator Agronomiczny #4
01:00:26
Video thumbnail
Zbiór kukurydzy na kiszonkę 2020
04:11
Video thumbnail
Uroczyste wręczenie "Znaku Bezpieczeństwa KRUS"
04:59
Video thumbnail
Wirtualne Dni Kukurydzy PROCAM
56:30
Video thumbnail
Podsumowanie Konkursu dla dzieci: Dobrze się czuję, gdy o bezpieczeństwie rymuję!
03:14
Video thumbnail
Wirtualne Dni Warzyw PROCAM
01:00:03
Video thumbnail
Informator Agronomiczny #3
01:02:05
Video thumbnail
Rekordowe plony pszenicy ozimej - Rekord Polski 2020
07:29
Video thumbnail
Ślimaki w uprawie rzepaku - wrześniowy PROCAM Alert Extra
01:53
Video thumbnail
Informator Agronomiczny #2
44:53
Video thumbnail
Żniwa już za Wami? Pamiętajcie by dobrze zagospodarować słomę
05:00
Video thumbnail
PROCAM Cup - treningi 2020
02:12
Video thumbnail
Informator Agronomiczny #1
50:56
Video thumbnail
dr Aleksandra Hadzik, prezes KRUS apeluje o zachowanie bezpieczeństwa podczas żniw!
01:22
Video thumbnail
Jak rolnik powinien zabezpieczyć gospodarstwo by spać spokojnie?
03:23
Video thumbnail
Doglebowa czy nalistna? Ochrona herbicydowa rzepaku ozimego
14:54
Video thumbnail
KRUS zainaugurowała Strategię „Wizja Zero” w sektorze rolniczym w Polsce w 2020 r.
08:01
Video thumbnail
Ziemniaki pod najlepszą ochroną w PROCAM Alert
08:56
Video thumbnail
Ruszyła druga edycja konkursu filmowego dla młodzieży "Moja Wizja Zero"
02:04
Video thumbnail
Prof. Andrzej Kowalski przewodniczącym Kapituły Konkursu - Plebiscytu AgroWybór 2020
01:40
Video thumbnail
Zielony ład - szansa czy wyzwanie dla polskiego rolnictwa?
04:24
11,174FaniLubię
4,567ObserwującyObserwuj
3,882ObserwującyObserwuj
5,380SubskrybującySubskrybuj

MRiRW nie przewiduje dalszej pomocy rolnikom poszkodowanych przez Covid-19

Ministerstwo Rolnictwa i Rozwoju Wsi nie przewiduje kontynuacji programów pomocowych dla rolników poszkodowanych przez Covid-19. Pomoc, którą rolnicy otrzymali w ubiegłym roku była jednorazowa. Zarząd...

Obserwuj nas na INSTAGRAMIE