Fotowoltaika, a ubezpieczenie

W nowej odświeżonej ofercie ubezpieczenia odnawialnych źródeł energii (OZE) skupiliśmy się przede wszystkim na instalacjach fotowoltaicznych. Dla ich posiadaczy przygotowaliśmy specjalne rozszerzenia, które sprawią, że inwestycja w OZE będzie jeszcze pewniejsza.

Jak to możliwe? M.in. przez to, że jako ubezpieczyciel przejmujemy na siebie m.in. ryzyko gorszego nasłonecznienia.

A teraz już szczegółowo:

W nowej ofercie ubezpieczenia Concordia, z myślą o odnawialnych źródłach energii posiadacz instalacji fotowoltaicznej oprócz ubezpieczenia jej w wariancie all risk od utraty i uszkodzeń może rozszerzyć ochronę o:

  • Ryzyko straty w produkcji energii elektrycznej w wyniku zdarzenia losowego

Ten rodzaj ubezpieczenia nazywany jest też ubezpieczeniem „przerwy w działaniu” i gwarantuje wypłatę świadczenia w przypadku ograniczenia lub zaprzestania produkcji energii przez uszkodzoną w wyniku zdarzenia losowego instalację.

Kiedy znajdzie zastosowanie?

Grad uszkodził instalację fotowoltaiczną. W wyniku tego zdarzenia część paneli będzie musiała zostać wymieniona. W konsekwencji użytkownik instalacji poniósłby nie tylko koszt naprawy instalacji i wymiany paneli ale też zmuszony byłby do poboru energii z sieci. Efekt byłby taki że nie oszczędziłby na rachunkach za prąd tyle ile oczekiwał.

Ubezpieczenie od utraty i uszkodzeń w połączeniu z rozszerzeniem o ubezpieczenie straty w produkcji energii w wyniku zdarzenia losowego zagwarantuje odszkodowanie pozwalające odtworzyć uszkodzoną instalację oraz świadczenie rekompensujące obniżoną produkcję energii w trakcie naprawy instalacji.

Jajko czy kura, kilka słów o drobiu i zagrożeniach w produkcji

  • Ryzyko straty w wyniku niższego poziomu produkcji niż zakładany

To rozszerzenie poprawia pewność inwestycji w instalację fotowoltaiczną. W przypadku, gdy po zakończeniu okresu ubezpieczenia okaże się, że instalacja wyprodukowała w trakcie tego roku mniej niż 75% zakładanej produkcji energii Klient otrzyma świadczenie, które zrekompensuje konieczność poboru większej ilości energii z sieci i wyższe rachunki za prąd.

Ubezpieczeniem objęta jest strata w wyniku niższej produkcji energii powstała niezależnie od przyczyny. W szczególności ochroną obejmujemy m.in. tak rozumianą stratę powstałą w następstwie:

1) niezamierzonego błędu montażowego lub projektowego,

2) awarii instalacji fotowoltaicznej,

3) spadku poziomu nasłonecznienia.

Klika praktycznych wskazówek do przygotowania oferty z rozszerzeniami dot. straty:

  • Suma ubezpieczenia, składka i świadczenie zależą od zakładanej produkcji energii w ciągu roku. Ten parametr jest zatem kluczowy.
  • Dla instalacji nowych (pracujących krócej niż 6 miesięcy) należy wprowadzić zakładaną produkcję energii elektrycznej wynikającą z projektu wykonawczego instalacji
  • Dla instalacji pracujących dłużej niż 6 miesięcy konieczne jest wprowadzenie danych z odczytu licznika ale istnieje możliwość wprowadzenia wyższej wartości zakładanej produkcji energii niż ta wynikająca z projektu

Mamy nadzieje, że nowy zakres ochrony przekona niezdecydowanych do inwestycji w odnawialne źródła energii i zmniejszy troski posiadaczy o to czy słońce tego lata świeci wystarczająco mocno. A my tym samym razem z naszymi Klientami przyczynimy się do poprawienia jakości powietrza, którym wspólnie oddychamy.

Autor: Beata Żukowska – Menadżer Produktu w Concordia Ubezpieczenia Grupa Generali

Zostaw komentarz

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj

0FaniLubię
0ObserwującyObserwuj
3,941ObserwującyObserwuj
7,180SubskrybującySubskrybuj

Bezterminowe uprawnienia do stosowania pestycydów przez rolników – dyskusja trwa

Zarząd Krajowej Rady Izb Rolniczych zwrócił się do resortu rolnictwa w sprawie rozważenia możliwości wprowadzenia dla rolników uprawnień do stosowania środków ochrony roślin bezterminowo. Resort...

Obserwuj nas na INSTAGRAMIE