Grzegorz Puda podsumował swoją kadencję

Grzegorz Puda podsumował swoje działania dla polskiego rolnictwa. Wczoraj Prezydent RP Andrzej Duda powołał na stanowiska ministra rolnictwa i rozwoju wsi Henryka Kowalczyka,  jednocześnie odwołując z tej funkcji dotychczasowego ministra Grzegorza Pudę.

Grzegorz Puda podsumował swoją kadencję
Grzegorz Puda podsumował swoją kadencję

Po uroczystościach w Pałacu Prezydenckim odbyła się konferencja prasowa ustępującego ministra Grzegorza Pudy i wicepremiera, ministra rolnictwa Henryka Kowalczyka.

Zamykam swoją kadencję wieloma programami przygotowanymi w resorcie rolnictwa, w tym Polskim Ładem dla polskiej wsi – podkreślił minister Puda podsumowując rok pracy w ministerstwie.

Były już szef resortu rolnictwa zwrócił uwagę, że konsekwentnie realizowany jest program Prawa i Sprawiedliwości w odniesieniu do rozwoju polskiego rolnictwa. Minister Grzegorz Puda przypomniał, że przygotowane zostały projekty rozwiązań legislacyjnych, które w wielu przypadkach są realizacją rolniczych postulatów.

Mam tutaj na myśli ustawę o rodzinnym gospodarstwie rolnym, gdyż naszym celem było i jest wzmocnienie tych małych i średnich gospodarstw rolnych – podkreślił minister.

Minister Puda zwrócił uwagę, że w przyszłym roku zapisane są rekordowe środki w budżecie na rolnictwo w wysokości ponad 60 mld złotych.

Zostawiam resort w dobrych rękach – podkreślił minister Puda życząc nowemu szefowi rolnictwa powodzenia w dalszych pracach na rzecz polskiego rolnictwa.

– Powrót do resortu traktuję jako kontynuację działań Prawa i Sprawiedliwości na rzecz polskiej wsi, jako sztafetę realizacji podjętych zobowiązań – powiedział wicepremier, minister rolnictwa i rozwoju wsi Henryk Kowalczyk.

Najpilniejsze zadania dla nowego ministra

Wicepremier Kowalczyk określił również tematy, których rozwiązanie uważa za najpilniejsze swoje zadanie.

– Liczę na dobrą współpracę w innymi resortami, bo tylko w ten sposób możliwe jest rozwiązanie kwestii ASF, z pewnością nie całkowite, ale w znacznym stopniu ograniczające rozszerzanie się choroby – powiedział wicepremier Henryk Kowalczyk.

Za bardzo istotne uznał również kwestie dotyczące Planu strategicznego na lata 2021-2027.

Na dziś bardzo ważna sprawą, sprawą która ma wymiar co najmniej europejski, jest gwałtowny wzrost cen nawozów sztucznych, a zwłaszcza azotowych – podkreślił wicepremier, minister rolnictwa i rozwoju wsi Henryk Kowalczyk.

Nowy szef resortu zwrócił uwagę, że problem wzrostu cen nawozów bardzo rzutuje na opłacalność produkcji rolnej i dotyczy wszystkich rolników. Dodał przy tym, że jest to problem globalny i musi być rozwiązywany na poziomie Unii Europejskiej.

Ważne według nowego szefa resortu jest także rozwiązanie kwestii związanej z ubezpieczeniami upraw i zwierząt gospodarskich.

Źródło: MRiRW

Agata Molenda
Agata Molendahttps://agronews.com.pl
Redaktor portalu agronews.com.pl. Email: a.molenda@agronews.com.pl

Zostaw komentarz

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj

Płatności w ramach ekoschematów obszarowych

Agencja Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa (ARiMR) na 5 marca 2024 r. zaplanowała realizację przyznanych rolnikom płatności w ramach ekoschematów obszarowych w kampanii 2023 r. Agencja...
13,428FaniLubię
7,105ObserwującyObserwuj
3,946ObserwującyObserwuj
8,520SubskrybującySubskrybuj
Verified by ExactMetrics