GUS oszacował tegoroczne zbiory zbóż

Główny Urząd Statystyczny podał wstępny szacunek głównych ziemiopłodów rolnych i ogrodniczych w 2022 roku. Jeśli chodzi o zasiewy zbóż, nie mamy dobrych wieści.

GUS oszacował tegoroczne zbiory zbóż

Wstępnie szacuje się, że powierzchnia uprawy zbóż podstawowych z mieszankami zbożowymi w 2022 r. jest o ok. 7% mniejsza od ubiegłorocznej i wynosi około 5,9 mln ha, z tego:

  • pszenicy ponad 2,5 mln ha;
  • żyta około 0,7 mln ha;
  • jęczmienia ponad 0,6 mln ha;
  • owsa około 0,5 mln ha;
  • pszenżyta ponad 1,2 mln ha;
  • mieszanek zbożowych około 0,4 mln ha.

Wstępnie szacuje się, że plony zbóż podstawowych z mieszankami zbożowymi wyniosą 45,2 dt/ha, tj. o 2,6 dt/ha (o 6%) więcej od plonów z roku ubiegłego.

Plony zbóż ozimych łącznie z ozimymi mieszankami zbożowymi wstępnie oceniono na 48,0 dt/ha, tj. o 2,3 dt/ha (o 5%) więcej od plonów z roku ubiegłego.

Plony zbóż jarych łącznie z jarymi mieszankami zbożowymi wstępnie oceniono na 36,0 dt/ha, tj. o 1,3 dt/ha (o 4%) więcej  od plonów ubiegłorocznych.

Zbiory zbóż podstawowych z mieszankami zbożowymi ocenia się na 26,6 mln t, tj. o 0,4 mln t (o 1%) mniej w porównaniu do zbiorów ubiegłorocznych.

Zbiory zbóż ozimych wstępnie wyszacowano na 21,7 mln t, tj. o 0,9 mln t (o 4%) więcej od zbiorów z roku ubiegłego.

Zbiory zbóż jarych łącznie z jarymi mieszankami zbożowymi wstępnie wyszacowano na 4,9 mln t, tj. o 1,3 mln t (o 21%) mniej od zbiorów z roku ubiegłego.

*Powierzchnię zasiewów upraw rolnych i ogrodniczych ustalono na podstawie danych z Agencji Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa oraz szacunków rzeczoznawców terenowych GUS.

Źródło: GUS

Zostaw komentarz

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj

Dramat na polu. Rozrzutnik wciągnął rolnika

Policjanci z Lubartowa wyjaśniają przyczyny i okoliczności nieszczęśliwego wypadku, do którego doszło wczoraj w gminie Ostrówek. Podczas prac z użyciem rozrzutnika rolniczego śmierć poniósł...
12,518FaniLubię
4,343ObserwującyObserwuj
4,951ObserwującyObserwuj
4,190SubskrybującySubskrybuj

Obserwuj nas na INSTAGRAMIE