GUS: więcej zbóż, dużo mniej owoców

Zbiory zbóż podstawowych oraz mieszanek zbożowych mogą wynieść w tym roku 25 mln ton, a więc o około 10 proc. więcej niż rok temu. Z kolei o blisko 25 proc. mniejsze będą zbiory owoców z drzew – poinformował Główny Urząd Statystyczny (GUS).

ceny zbóż, zbiory zbóż, zboża, zbiory rzepaku, zbiory jabłek, owoce, GUS

“Wyniki przedwynikowego szacunku produkcji głównych upraw rolnych i ogrodniczych w 2019 r. przedstawiają się następująco: zbiory zbóż ogółem ocenia się na 28,9 mln t, tj. o około 8 proc. więcej od zbiorów ubiegłorocznych; produkcję zbóż podstawowych z mieszankami zbożowymi szacuje się na 25 mln t, tj. o około 10 proc. więcej od uzyskanej w 2018 r.” – czytamy w komunikacie.

Z kolei zbiory rzepaku i rzepiku GUS ocenia na ok. 2,3 mln t, tj. o około 4 proc. więcej od zbiorów ubiegłorocznych. Mniej natomiast będzie ziemniaków: urząd zbiory szacuje na ok. 6,7 mln t, a więc o około 11 proc. mniej od zbiorów uzyskanych w roku ubiegłym. Mniejsze będą także zbiory  buraków cukrowych – urząd ocenia je na ok. 13,7 mln t, czyli o około 4 proc. mniej od produkcji uzyskanej w 2018 r.

Produkcję warzyw gruntowych GUS ocenia na blisko 3,8 mln t. To o 8 proc. mniej w porównaniu z rokiem poprzednim.

Natomiast tegoroczne zbiory owoców z drzew w sadach mają wynieść niespełna 3,4 mln ton, czyli o blisko 25 proc. mniej od rekordowej produkcji w 2018 roku.

Zbiory z sadów jabłoniowych zostały przez GUS wstępnie oszacowane na ok. 3 mln ton. Z kolei zbiory owoców z krzewów owocowych w sadach oraz plantacji jagodowych oceniono wstępnie na niespełna 0,5 mln ton.

oprac. Kamila Szałaj na podst. GUS, fot. Marta Nowak

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here