Ile zyskają rolnicy na Polskim Ładzie?

Projekt ustawy o rodzinnym gospodarstwie rolnym ma przywrócić godność rolnika, godność rodzinnym gospodarstwom rolnym. Głównym jego celem jest wsparcie małych i średnich gospodarstw – mówił w sobotę minister Grzegorz Puda podczas debaty „Polski Ład. Od pola do stołu” w Balicach.

Minister Grzegorz Puda (fot. M. Kaproń)

Minister, wraz z premierem Mateuszem Morawieckim, uczestniczył w debacie dotyczącej polskiego rolnictwa. Spotkanie zorganizowano w Instytucie Zootechniki w podkrakowskich Balicach. Jego celem było zaprezentowanie najważniejszych założeń Polskiego Ładu w kontekście polskiego rolnictwa.

Główne założenia Polskiego Ładu dla rolnictwa i rozwoju obszarów wiejskich

Minister Grzegorz Puda przedstawił najważniejsze elementy, które w ramach rządowego programu „Polski Ład” służyły wspieraniu rolnictwa i rozwojowi obszarów wiejskich:

 • wyższe dopłaty do paliwa dla rolników,
 • uwolnienie rolniczego handlu detalicznego,
 • ustawa o Rodzinnych Gospodarstwach Rolnych,
 • więcej środków UE na wsparcie rozwoju obszarów wiejskich,
 • Kodeks rolny,
 • e-okienko dla rolnika,
 • Centralny system informatyczny zasobu państwowej ziemi,
 • cyfrowy system pozwalający na identyfikowanie żywności „od pola do stołu”,
 • satelitarny system monitoringu upraw rolniczych.

Więcej środków UE na wsparcie rozwoju obszarów wiejskich

Minister podkreślił, że w ramach Krajowego Planu Odbudowy dla rolnictwa udało się wynegocjować 10 mld zł. Poza dotychczasowymi instrumentami UE wspierającymi rozwój polskiej wsi, takimi jak Wspólna Polityka Rolna i polityka spójności, będą to dodatkowe środki, które trafią na polską wieś trafią.

Ustawa o Rodzinnych Gospodarstwach Rolnych

Szef resortu rolnictwa podkreślił, że jednym z najważniejszych punktów jest przygotowywana ustawa o Rodzinnych Gospodarstwach Rolnych.

To ustawa, która tak naprawdę ma przywrócić godność rolnika, godność rodzinnym gospodarstwo rolnym, po to, aby rolnicy mogli czuć się bezpiecznie, aby byli przekonani o tym, że ich działalność w terenach wiejskich przynosi efekty nie tylko im, ich rodzinom, ale również wszystkim Polakom i wszystkim konsumentom – podkreślił Grzegorz Puda.

Jeżeli podsumujemy wszystkie korzyści, jakie płyną z ustawy, można stwierdzić, że prawie 100 proc. gospodarstw rolnych skorzysta ze zmian, które będą wprowadzane” – dodał minister.

Będą to korzyści: podatkowe, gospodarcze, społeczne, edukacyjne, związane z dziedziczeniem, dot. wsparcia klęskowego, dot. gwarancji wypłaty wynagrodzenia za płody rolne.

Projekt ustawy o rodzinnym gospodarstwie rolnym jeszcze w czerwcu zostanie przekazany do konsultacji międzyresortowych.

Zwiększenie stawki dopłaty do 110 zł/1 ha

Minister poinformował także o pracach nad zwiększeniem stawki dopłaty do paliwa rolniczego Przeprowadzone zostaną prace legislacyjne w zakresie podwyższenia limitu zwrotu podatku akcyzowego zawartego w cenie oleju napędowego do produkcji rolnej, tak aby projektowane zmiany stawek weszły w życie już od 1 stycznia 2022 r.

Rząd obiecuje wielkie pieniądze dla polskiego rolnictwa

Cyfryzacja

Ważnym elementem planowanych zmian jest cyfryzacja, o której mowa w kilku puntach programu. Będzie ona dotyczyła m.in. stworzenia jednego miejsca do składania przez rolników e-wniosków – tj. e-okienko.

W planach jest także opracowanie:

 • nowego narzędzia informatycznego umożliwiającego przegląd nieruchomości Zasobu Własności Rolnej Skarbu Państwa zarządzanych przez KOWR, do użytku publicznego i wewnętrznego. Będzie to Centralnego System Informatyczny Zasobu Państwowej Ziemi;
 • cyfrowego systemu pozwalającego na identyfikowanie żywności „od pola do stołu”, który możliwi mniejszym gospodarstwom zajęcie lepszej pozycji konkurencyjnej w łańcuchu dostaw;
 • satelitarnego systemu monitoringu upraw rolniczych, który pozwoli administracji oraz rolnikom indywidualnym m.in. na: bieżący monitoring, dostarczanie informacji o potencjalnych zagrożeniach, dostarczanie informacji o stratach w produkcji roślinnej.

Emerytura rolnicza

Podczas spotkania w Balicach przedstawiono też plany dotyczące zmiany podejścia do przejścia na emeryturę rolniczą. Minister przypomniał, że obecnie rolnik, który chce przejść na emeryturę, musi zdać swoje gospodarstwo. – Chcemy to zmienić, chcemy, by rolnik, który przechodzi na emeryturę, miał takie samo prawo jak osoba, która nie prowadzi działalności rolniczej, czyli przechodząc na emeryturę będzie mógł dalej pracować – powiedział minister.

Źródło: MRiRW

Agata Molenda
Agata Molendahttps://agronews.com.pl
Redaktor portalu agronews.com.pl. Email: a.molenda@agronews.com.pl

Zostaw komentarz

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj

Dopłaty do kukurydzy: Ile wniosków złożono? ARiMR wydłuża godziny pracy

Dokumenty od producentów kukurydzy poszkodowanych w wyniku trudnej sytuacji w związku z ograniczeniami na rynku rolnym spowodowanymi agresją Federacji Rosyjskiej wobec Ukrainy biura powiatowe...
13,428FaniLubię
7,105ObserwującyObserwuj
3,946ObserwującyObserwuj
8,520SubskrybującySubskrybuj
Verified by ExactMetrics