Inflacja w kwietniu w dół. GUS podał najnowsze dane

Ceny towarów i usług konsumpcyjnych według szybkiego szacunku w kwietniu 2023 r. w porównaniu z analogicznym miesiącem ub. roku wzrosły o 14,7% (wskaźnik cen 114,7), a w stosunku do poprzedniego miesiąca wzrosły o 0,7% (wskaźnik cen 100,7). W marcu inflacja wyniosła 16,1 proc. rok do roku, co oznacza spadek o 1,4 pp. Wzrost cen z miesiąca na miesiąc zwalnia.

Według GUS ceny nośników energii wzrosły w porównaniu do kwietnia 2022 r. o 23,5 proc., a w stosunku do marca 2023 r. obniżyły się o 0,3 proc. Ceny żywności i napojów bezalkoholowych wzrosły o 19,7 proc. w ujęciu rocznym i 0,5 proc. w ujęciu miesięcznym. Ceny paliw do prywatnych środków transportu spadły o 0,1 proc. rdr i 1,2 proc. miesiąc do miesiąca.

„Kolejna inflacyjna niespodzianka: CPI wyhamowało w kwietniu do 14,7 proc. r/r, głównie za sprawą niewielkiego wzrostu cen żywności. Inflacja bazowa w przedziale 12,3-12,4 proc. r/r – tutaj dezinflacji nie ma – napisali na Twitterze analitycy Banku Pekao SA.

„Co składa się na spadek inflacji ze szczytu na poziomie 18,4%r/r w lutym do 14,7%r/r w kwietniu: wkład paliw spadł do zera, obniżył się żywności i energii. Wkład inflacji bazowej (szare słupki) pozostał bez zmian-to najbardziej niepokojące dla banku centralnego” – skomentowali na Twitterze eksperci z ING.

„Inflacja w kwietniu uplasowała się poniżej oczekiwań: 14,7 proc. Bez niespodzianek odbyło się w przypadku cen paliw i energii (lekkie minusy m/m). Ciekawostką jest wyhamowanie wzrostów cen żywności. +0,5 proc. m/m to już niemal 'normalnie’. Inflację bazową szacujemy na 12,2 proc.” – skomentowali dane GUS ekonomiści z mBanku.

„Inflacja w kwietniu uplasowała się poniżej oczekiwań: 14,7 proc. Bez niespodzianek odbyło się w przypadku cen paliw i energii (lekkie minusy m/m). Ciekawostką jest wyhamowanie wzrostów cen żywności. +0,5 proc. m/m to już niemal 'normalnie’. Inflację bazową szacujemy na 12,2 proc.” – napisali ekonomiści z mBanku.

Co będzie w maju?

Ekonomiści z Polskiego Instytutu Ekonomicznego uważają, że w maju inflacja spadnie o kolejny punkt procentowy, ale głównie obniży się tempo wzrostu cen żywności. Większość kategorii dóbr i usług, które tworzą inflacje bazową pozostaje na najwyższych poziomach od 2000 r., a perspektywy na wyraźną zmianę trendu są nikłe.

Drożyzna w sklepach nie odpuszcza. Kiedy będzie taniej?

Źródło: GUS

Agata Molenda
Agata Molendahttps://agronews.com.pl
Redaktor portalu agronews.com.pl. Email: a.molenda@agronews.com.pl

Zostaw komentarz

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj

Koniec z kopciuchami w Małopolsce. Od dziś wchodzi zakaz użytkowania kotłów na węgiel i drewno

1 maja 2024 roku weszły w życie przepisy, które ograniczą eksploatację nieekologicznych kotłów na węgiel i drewno w województwie małopolskim. Wprowadzenie ograniczeń eksploatacji pozaklasowych kotłów oraz miejscowych ogrzewaczy pomieszczeń...
13,428FaniLubię
7,105ObserwującyObserwuj
3,946ObserwującyObserwuj
8,520SubskrybującySubskrybuj
Verified by ExactMetrics