Inspektorzy na polu. Co sprawdzają?

Inspektorzy Państwowej Inspekcji Ochrony Roślin i Nasiennictwa zaczynają intensyfikować swoje działania w terenie. Jednym z wyróżniających się zadań inspekcji jest pobór prób gleby do badań laboratoryjnych, który wykonywany jest w ramach monitoringu krajowego lub na zlecenie klienta zewnętrznego. Ma on na celu odpowiednie przygotowanie gleby np. przed założeniem nowej uprawy, eliminując ewentualne zagrożenie występowania w niej nicieni kwarantannowych, które powodują choroby roślin. Są to między innymi mątwiki Globodera pallida  (agresywny) oraz Globodera rostochiensis (ziemniaczany), które są jednymi z najgroźniejszych szkodników ziemniaka i innych roślin psiankowatych, jednocześnie zaliczane do inwazyjnych gatunków podlegających obowiązkowi zwalczania.

Inspektorzy na polu. Co sprawdzają?

Oprócz wykrywania nicieni, badanie gleby może wykazać obecność zarodni przetrwalnikowych grzyba Synchytrium endobioticum (rak ziemniaka), a wykrycie tego patogena uniemożliwia dalszą uprawę. Ponadto pola, na których planowane jest założenie plantacji rozmnożeniowej truskawek w stopniu kwalifikowany i elitarny powinny być przebadane dodatkowo pod kątem nicieni Longidorus spp. oraz Xiphinema spp.

Sposób pobierania:

Każdy pobór prób gleby jest wykonywany za pomocą specjalnej laski glebowej o średnicy  kanału 2 cm. W przypadku nicieni Globodera spp. próby pobiera się z głębokości 10 cm, Longidorus spp. z głębokości 35 cm, natomiast pod kątem Synchytrium endobioticum z głębokości 20 cm.

Laskę glebową wbija się pionowo w ziemię, obraca a następnie zebraną ziemię przenosi się do naczynia zbiorowego. Próbki pakowane są w woreczki plastikowe, zawierające zabezpieczone etykiety ze szczegółowymi informacjami na temat pola, z którego zostały pobrane oraz numerami protokołów poboru prób. W następnej kolejności zostają wiązane i przekładane do worka przewozowego, który również zaopatrzony jest w etykietę informacyjną. W takiej formie zostają niezwłocznie przekazywane do laboratorium w celu ich przebadania.

Jeżeli wyniki analiz wykluczają obecność wyżej wymienionych patogenów, zleceniodawca ma pewność, że jego podłoże jest odpowiednie do zakładania nowej uprawy.

Tekst i zdjęcia: Dawid Klimko, Lidia Ostojska i Małgorzata Cierachowicz O/Krosno Odrzańskie

Agata Molenda
Agata Molendahttps://agronews.com.pl
Redaktor portalu agronews.com.pl. Email: a.molenda@agronews.com.pl

Zostaw komentarz

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj

13,428FaniLubię
7,105ObserwującyObserwuj
3,946ObserwującyObserwuj
8,520SubskrybującySubskrybuj
Verified by ExactMetrics