IUNG: deficyt wody dla roślin uprawnych

Występuje coraz większy deficyt wody dla roślin uprawnych, ale niedobory te nie są przyczyną znacznego obniżenia plonu – poinformował Instytut Uprawy Nawożenia i Gleboznawstwa.

\"rolnik,

– Warunki pogodowe ostatnich dni sprawiły, że nastąpiło w monitorowanym okresie dalsze znaczne obniżenie wartości Klimatycznego Bilansu Wodnego (KBW), co świadczy, że obecnie występuje coraz większy deficyt wody dla roślin uprawnych. Jednakże występujący zapas wody powoduje, że niedobory te nie są przyczyną znacznego obniżenia plonu – informuje IUNG.

IUNG w trzecim okresie raportowania tj. od 11 kwietnia do 10 czerwca 2017 roku, nie stwierdził wystąpienia suszy rolniczej na obszarze Polski. Stan zagrożenia suszą określany jest dla zbóż ozimych i jarych, rzepaku i rzepiku, ziemniaka, buraka cukrowego, krzewów i drzew owocowych oraz truskawek.

Na wschodzie mniej deszczu, na zachodzie więcej

Pierwsza dekada czerwca pod względem opadów atmosferycznych była bardzo zróżnicowana. Na wschodnich terenach kraju nadal opady były bardzo małe od poniżej 5 do 10 mm. Zdecydowanie większe opady odnotowano w zachodniej i w środkowej Polsce od 10 do 50 a miejscami nawet do ponad 60 mm.`

Redakcja AgroNews, fot. flickr.com

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here