IUNG: susza rolnicza nadal zagraża uprawom

Mimo ulewnych deszczy, na terenie Polski nadal występuje susza rolnicza. Największy deficyt wody występuje w centralnej i północnej części kraju – poinformował Instytut Uprawy Nawożenia i Gleboznawstwa w Puławach. Susza dotknęła głównie uprawy zbóż jarych i ozimych oraz truskawek.

Instytut Uprawy Nawożenia i Gleboznawstwa PIB w Puławach właśnie opublikował drugi w tym roku raport monitorujący suszę rolniczą. Wynika z niego, że od 1 kwietnia do 31 maja 2019 roku w Polsce wystąpiła susza rolnicza. Niedobory wody pojawiły się na terenie ośmiu województw: zachodniopomorskiego, pomorskiego, łódzkiego, podlaskiego, lubuskiego, warmińsko-mazurskiego, mazowieckiego i wielkopolskiego.

Susza występuje przede wszystkim w takich uprawach, jak zboża jare i ozime oraz truskawki.

– Stwierdzamy wystąpienie na dużym obszarze środkowej i północnej Polski niedoborów wody dla roślin uprawnych wynoszące od minus 50 do minus 120 mm, a w niektórych rejonach nawet od minus 120 do minus 139 mm. Na terenach objętych największym deficytem wody, powodującym obniżenie plonów przynajmniej o 20 proc. w skali gminy w stosunku do plonów uzyskanych w średnich wieloletnich warunkach pogodowych, wystąpiły straty tej wielkości w uprawach zbóż jarych i ozimych oraz truskawek – poinformował IUNG.

IUNG zwrócił uwagę, że na południu kraju zasoby wodne są obecnie bardzo duże, czego skutkiem będzie obniżenie plonów na tych obszarach.

Kamila Szałaj

Zostaw komentarz

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here

3 × dwa =

11,152FaniLubię
4,484ObserwującyObserwuj
3,894ObserwującyObserwuj
7,670SubskrybującySubskrybuj

W tym roku zarejestrowano o 39 proc. więcej nowych ciągników niż rok wcześniej

W listopadzie br. zarejestrowano 1064 szt. nowych ciągników. To mniej o 124 szt. niż przed miesiącem, ale to wciąż kolejny miesiąc, kiedy ilość rejestracji...

Obserwuj nas na INSTAGRAMIE