Jak wygląda skup mleka dwa lata po zniesieniu kwot?

Niedawno minęły dwa lata odkąd prawo do produkcji mleka przestało być reglamentowane w Unii Europejskiej. Jak na przestrzeni tego czasu zmieniła się wielkość skupu tego surowca?

 

\"rolnictwo,


Z analizy Banku BGŻ BNP Paribas wynika, że w drugim roku po zniesieniu kwotowania (od kwietnia 2016 r. do marca 2017 r.) w Polsce skupiono prawie 10,9 mld litrów mleka. Jest to o o 6,0 proc. więcej niż w ostatnim roku obowiązywania kwot oraz o 0,8 proc. więcej niż w pierwszych dwunastu miesiącach, kiedy rynek przestał podlegać regulacjom.

Wzrosło na Śląsku, spadło w Lubuskiem

– Najbardziej dynamicznie skup mleka między drugim rokiem po zniesieniu kwot a ostatnim rokiem kwotowym zwiększył się w woj. śląskim (o 12,3 proc.), podlaskim (o 10,2 proc.) oraz warmińsko-mazurskim (o 8,6 proc.). W woj. mazowieckim skup był o 7,9 proc. większy, a w wielkopolskim o 7,2 proc.. Z kolei najgłębszy spadek odnotowano w woj. lubuskim (o 13,2 proc.) i zachodniopomorskim (o 11,9 proc.) – wyjaśniają analitycy banku.

I zwracają uwagę, że dodatkowa ilość skupionego mleka z woj. podlaskiego, mazowieckiego i wielkopolskiego stanowiła prawie 80 proc. przyrostu w skali kraju.

oprac. Kamila Szałaj
Redakcja AgroNews, fot. Flickr.com

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here