Liczy się każde opakowanie. PSOR i Fundacja Nasza Ziemia edukują Polaków

Większość rolników wie, że opakowania po środkach ochrony roślin należy oddać do sklepu. Gorzej jest z właścicielami działek – tylko jedna trzecia z nich zwraca opakowania. Reszta albo wyrzuca je do śmietnika albo np. pali. Dlatego PSOR wspólnie z Fundacją Nasza Ziemia chce edukować Polaków w zakresie gospodarki odpadami.

 

\"rolnictwo,

 

Polskie Stowarzyszenie Ochrony Roślin i Fundacja Nasza Ziemia nawiązały współpracę, której celem jest podniesienie świadomości Polaków w temacie gospodarki odpadami, ze szczególnym uwzględnieniem opakowań po środkach ochrony roślin.

Zużyte opakowanie to nie odpad, to surowiec

Z badań przeprowadzonych przez PSOR wynika, że aż 70 proc. rolników oddaje opakowania po środkach ochrony roślin do sklepu. Zupełnie inaczej jest w przypadku właścicieli działek i ogrodów przydomowych – tylko jedna trzecia z nich prawidłowo z nimi postępuje.

Dlaczego tak się dzieje? Przede wszystkim nie mają oni wiedzy, co zrobić z takim opakowaniem. A, zgodnie z przepisami, można je bezpłatnie oddać do dowolnego sklepu, który prowadzi zbiórkę opakowań, czyli np. do popularnych marketów z działami ogrodniczymi.  Poza tym zbiórkę odpadów po substancjach niebezpiecznych (w tym po pestycydach) organizują gminy. Opakowanie można zanieść także do Punktu Selektywnej Zbiórki Odpadów Komunalnych.

PSOR i Fundacja Nasza Ziemia postawiły sobie za cel przekonać Polaków, że opakowanie nie jest odpadem, ale cennym surowcem.

– Chcemy zwrócić Polakom uwagę, że nie ma czegoś takiego jak śmieci, są za to odzyskane surowce – powiedział prezes Fundacji "Nasza Ziemia" Sławomir Brzózek.

System zbiórki opakowań PSOR daje świetne rezultaty

Jego zdaniem system zbiórki opakowań po środkach ochrony roślin PSOR świetnie się sprawdził, dlatego można byłoby go przenieść na inne odpady.

– Od 13 lat pod hasłem "Liczy się każde opakowanie" edukujemy rolników jak prawidłowo postępować z opakowaniami po środkach ochrony roślin. Bardzo cieszy nas, że 70% z nich wie jak postępować i oddaje opakowania. Rocznie odzyskujemy ok. 1600 ton opakowań. Ale wierzymy, ze możemy zrobić więcej. Dzięki wspólnym działaniom z Fundacją Nasza Ziemia mamy możliwość dotrzeć do szerszej grupy odbiorców. Chcemy, aby wszyscy użytkownicy środków ochrony roślin, zarówno rolnicy, właściciele ogrodów, jak i działkowy, wiedzieli co zrobić z opakowaniami po nich – powiedziała Aleksandra Mrowiec z Polskiego Stowarzyszenia Ochrony Roślin.

Fundacja Nasza Ziemia jest organizacją pozarządową, założoną w 1994 roku. Realizuje cele pożytku publicznego, specjalizując się w edukacji ekologicznej i obywatelskiej.

Polskie Stowarzyszenie Ochrony Roślin (PSOR) reprezentuje branżę środków ochrony roślin. Jest także właścicielem i koordynatorem Systemu Zbiórki Opakowań PSOR.

oprac. Kamila Szałaj, fot. Procam

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here