Jaka pogoda zimą w Europie? Prognozy sugerują kłopoty dla energetyki

Europejskie Centrum Średnioterminowych Prognoz Pogody (ECMWF) przewiduje, że tegoroczna zima zapowiada się na Starym Kontynencie na zimną i bezwietrzną. A to będzie wyzwanie dla europejskiej energetyki – podaje EURACTIV.pl

Jaka pogoda zimą w Europie? Prognozy sugerują kłopoty dla energetyki

Europejskie Centrum Średnioterminowych Prognoz Pogody w swoich wstępnych prognozach na listopad i grudzień przewiduje długotrwałe utrzymywanie się wysokiego ciśnienia atmosferycznego nad zachodnią częścią Europy, a to z kolei poskutkować ma chłodną, a jednocześnie bezwietrzną i bezopadową zimą.

Dane ECMWF (nie jest to agencja UE, ale wiele unijnych państw członkowskich do niej należy) zostały wzbogacone o dane zebrane przez ośrodki meteorologiczne z Wielkiej Brytanii, Francji, USA oraz Japonii. Pozaeuropejskie centra obserwacji pogody potwierdzają wnioski wysnute przez Europejczyków.

Wyzwanie dla energetyki

Długo utrzymująca się niska temperatura oraz niższa niż zwykle ilość opadów oraz dni wietrznych będzie wyzwaniem dla europejskiej energetyki. Z jednej strony bowiem wzmoże popyt na energię potrzebną do ogrzewania, a z drugiej – odnawialne źródła energii (np. wiatraki) będą w stanie wyprodukować mniej prądu. Podobnie hydroelektrownie mogą produkować mniej energii.

Dyrektor generalna ECMWF Florence Rabier zastrzegła co prawda w rozmowie z „Financial Timesem”, że ostatnie huragany w rejonie Atlantyku w krótkim okresie przyniosą do Europy cieplejszą, a także bardziej deszczową i wietrzną pogodę, ale im bliżej końca roku, tym trend ten się będzie odwracał za sprawą zjawiska pogodowego La Niña, które bierze się z ponadprzeciętnie niskiej temperatury na powierzchni wschodniej części Pacyfiku. Zmienia ono to jak występują w różnych częściach świata wiatry i deszcze.

Ciepło wraca. Pogoda szykuje nam niespodziankę

Minione lato najgorętsze w Europie od dawna

W tym roku Europa przeżyła już jeden z najgorętszych okresów letnich w swojej historii. W sierpniu temperatury były na Starym Kontynencie wyższe o 1,7 stopnia Celsjusza niż średnia z lat 1991-2020.

W związku z gorętszą, suchszą i mniej wietrzną niż zwykle pogodą produkcja energii wiatrowej i wodnej też była tego lata niższa niż w poprzednich latach. W tym roku więc – co zdradził minister ds. energii i zagospodarowania przestrzennego Luksemburga Claude Turmes – unijna rada ministrów ds. energii poprosiła reprezentującą 39 europejskich operatorów systemów przesyłowych energii elektrycznej (ENTSO-E) o przesłanie raportu na temat wyzwań na energetyki w sezonie zimowym już w październiku, a więc o miesiąc wcześniej niż dotychczas.

Agata Molenda
Agata Molendahttps://agronews.com.pl
Redaktor portalu agronews.com.pl. Email: a.molenda@agronews.com.pl

Zostaw komentarz

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj

13,428FaniLubię
7,105ObserwującyObserwuj
3,946ObserwującyObserwuj
8,520SubskrybującySubskrybuj
Verified by ExactMetrics