Jasnogórskie Dożynki – Święta Dziękczynienia za Plony

Po raz 38. na Jasnej Górze odbywały się uroczystości Ogólnopolskiej Pielgrzymki Rolników i Święta Dziękczynienia za Plony, czyli Jasnogórskie Dożynki.

Do Częstochowy przybyli z całego kraju rolnicy, aby przez Jasnogórską Panią podziękować Bogu za tegoroczne plony.

Uroczystą Mszę Świętą z błogosławieństwem płodów ziemi i wieńców żniwnych odprawił metropolita białostocki abp Tadeusz Wojda.

Tradycyjnie na początku starostowie dożynek złożyli na ręce głównego celebransa bochen chleba wypieczony  z mąki z tegorocznego ziarna. Starostowie dzisiejszych obchodów Anna i Grzegorz Wiesławscy z Zagórza, którzy przybyli do Częstochowy wraz z piątką swoich dzieci, wręczali bochny chleba również Prezydentowi RP Andrzejowi Dudzie oraz ministrowi rolnictwa i rozwoju wsi Janowi Krzysztofowi Ardanowskiemu.

– Przybywamy tutaj wszyscy, aby podziękować Matce Najświętszej, naszej Maryi Jasnogórskiej, za ten kolejny rok, rok pracy na roli, rok który upływa nam pod znakiem koronawirusa, ale który jest kolejnym rokiem naszego podążania w tej ziemskiej wędrówce, kiedy wszyscy realizujemy swoje obowiązki – powiedział Prezydent RP Andrzej Duda.

Prezydent  podziękował rolnikom

Prezydent zwrócił uwagę na bezpieczeństwo żywnościowe jako na ogromnie ważny element bezpieczeństwa kraju, o czym mogliśmy się przekonać dobitnie w tym roku.

– Za wasz trud, ciężką pracę na roli i za to, że nawet w najtrudniejszych momentach, z którymi spotykaliśmy się także w tym roku, szczególnie wiosną, zapewniliście nam wszystkim bezpieczeństwo żywnościowe dziękuję wam w imieniu całego polskiego narodu i społeczeństwa – powiedział prezydent Andrzej Duda dziękując rolnikom.

– Ale to jest także i obowiązek ze strony władz państwowych, aby czuwać nad bezpieczeństwem także i rolnika, że kiedy dotknie go klęska żywiołowa, to żeby był pewny, że otrzyma pomoc, że nie zostanie sam, że polskie państwo z nim jest – podkreślił Prezydent RP.

– Oddanie czci spracowany dłoniom rolnika, to nie jest tylko hasło, którym politycy wycierają sobie usta. Ale, że to jest rzeczywistość, która przekłada się na konkretne działania, które powodują, że rolnik spokojnie może realizować swoje zadania wobec swojej rodziny, wobec polskiego państwa, wobec polskiego społeczeństwa – podkreślił prezydent Andrzej Duda.

Dzięki pracy rolników i bożemu błogosławieństwu nikomu w Polsce nie zabraknie chleba i nie będzie w Polsce głodu

– W tym roku, może szczególnie mamy za co dziękować Najwyższemu. Rok zapowiadał się dramatycznie źle, kolejny rok klęski suszy. Po bezśnieżnej zimie, braku opadów wiosennych zapowiadał się dramatyczny rok. Ja byłem przerażony. Modły przyniosły efekt. Deszcze, które pojawiły się od maja i w kolejnych tygodniach sprawiły, że przyroda nadrobiła te wszystkie straty – stwierdził minister Jan Krzysztof Ardanowski.

Szef resortu rolnictwa podkreślił, że dzięki pracy rolników i bożemu błogosławieństwu nikomu w Polsce nie zabraknie chleba i nie będzie w Polsce głodu.

– Możemy tą żywnością dzielić się z innymi potrzebującymi na świecie. Wzrasta polski eksport – dodał minister.

Ardanowski: Chleba w Polsce nie zabraknie, chociaż ten rok zapowiadał się dramatycznie

– Jestem przekonany, że dobrze przeprowadzone negocjacje unijne przez premiera Mateusza Morawieckiego z poparciem prezydenta Andrzeja Dudy dają nadzieję na znaczne środki na wsparcie rolnictwa z funduszy rolnych i z funduszy spójności – podkreślił minister.

Szef resortu rolnictwa zwrócił uwagę, że tylko wspólnie w porozumieniu możemy odnieść sukces i sprawić, że rolnictwo w najbliższych latach będzie się rozwijało i zapewniało odpowiednie dochody rodzinom rolniczym.

Pomoc dla poszkodowanych przez koronawirusa

Szef resortu rolnictwa poinformował ponadto, że w najbliższych tygodniach rząd będzie starał się zrekompensować, przynajmniej w część strat, tym gospodarstwom, które najbardziej zostały dotknięte trudnościami wynikającymi z sytuacji gospodarczej spowodowanej koronawirusem.

Minister Ardanowski podkreślił, że cały polski naród powinien być wdzięczny rolnikom.

– Oby wszyscy w społeczeństwie umieli tę wdzięczność ludziom ciężkiej, rolniczej pracy okazać, żeby każdy potrafił zrozumieć, co zawdzięcza polskiej wsi – mówił minister.

Na dożynkowej Mszy Świętej obecni byli również: minister rodziny, pracy i polityki społecznej Marlena Maląg, minister środowiska Michał Woś, doradca Prezydenta RP Barbara Fedyszak-Radziejowska, sekretarz stanu w Kancelarii Prezydenta RP Błażej Spychalski oraz sekretarz stanu w ministerstwie rolnictwa i rozwoju wsi Szymon Giżyński.

Jasnogórskie dożynki to największe w kraju rolnicze święto dziękczynienia. Ich organizatorem jest Krajowe Duszpasterstwo Rolników.

Źródło i fot.: MRIRW

Zostaw komentarz

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here

4 + 13 =

Advertisement
11,159FaniLubię
4,567ObserwującyObserwuj
4,161ObserwującyObserwuj
6,120SubskrybującySubskrybuj

Firma Bayer zaprezentowała w polu swoje innowacyjne technologie

Firma Bayer zaprezentowała innowacje produktowe rozwijane w ofercie dla rolnictwa w sezonie 2020-2021. Spotkanie w formule polowej odbyło się w Centrum Doradztwa Technicznego Bayer...

Obserwuj nas na INSTAGRAMIE