Jest odbicie! Ceny zbóż i rzepaku w górę

Ponownie to zmieniające się relacje euro do dolara ważyły na kierunku notowań kontraktów w Paryżu. Tym razem euro mocno osłabiło się do usd, co wsparło wzrost notowań unijnych kontraktów na kukurydzę, pszenicę i rzepak.

Jest odbicie! Ceny zbóż i rzepaku w górę

Prowzrostowymi czynnikami są też olbrzymie opóźnienia w inspekcjach statków z ukraińskimi towarami na Morzu Czarnym i niepewność co do przedłużenia umowy o korytarzach zbożowych, która wygasa w drugiej połowie listopada. W czwartek Rosja ogłosiła, że zapisy ułatwiające eksport jej towarów nie są respektowane i że nie podjęła jeszcze decyzji o kontynuacji porozumienia.

Giełda w Rosario obniżyła szacunki argentyńskich zbiorów pszenicy w tym roku o 1,3 mln ton, do 13,7 mln ton, co stanowi spadek o 9,3 mln ton w porównaniu z rokiem ubiegłym! Z drugiej strony niedawne deszcze w Argentynie powinny sprzyjać nasadom i rozwojowi upraw kukurydzy.

Ceny rzepaku kontynuowały wzrost w czwartek na Euronext-Paryż, w ślad za rynkiem ropy. Silny popyt międzynarodowy sprawia, że olej sojowy w Chicago i olej palmowy na giełdzie w Kuala Lumpur  utrzymują wzrosty w październiku.

Giełda w Chicago:

Skokowe umocnienie dolara i trwające zbiory kukurydzy i soi wywierały presję spadkową na amerykańskie kontrakty. Jednak groźby Rosji, że może nie przedłużyć umowy o bezpiecznych korytarzach zbożowych zniwelowały wpływ wymienionych wcześniej czynników na wyceny zbóż i soi w Chicago.

Maleją prognozy plonowania unijnej kukurydzy

Czwartkowe dane USDA o tygodniowych zamówieniach eksportowych były powyżej oczekiwań dla amerykańskiej pszenicy (533,20 tys. ton), gorsze od prognoz dla kukurydzy (264,00 tys. ton) i mieściły się w zakresie szacunków rynkowych w przypadku soi (1,03 mln ton).

Andrzej Bąk – eWGT
Źródło cen: www.barchart.com

Agata Molenda
Agata Molendahttps://agronews.com.pl
Redaktor portalu agronews.com.pl. Email: a.molenda@agronews.com.pl

Zostaw komentarz

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj

Jak może wyglądać polskie rolnictwo jeśli wyjdziemy z Unii Europejskiej?

W przededniu wyborów do Parlamentu Europejskiego warto sobie zadać to pytanie. Pytanie, o tyle zasadne, że wydarzenia ostatnich dwóch lat, czyli bezrefleksyjne otworzenie rynku unijnego...
13,428FaniLubię
7,105ObserwującyObserwuj
3,946ObserwującyObserwuj
8,520SubskrybującySubskrybuj
Verified by ExactMetrics