Jest szansa na porozumienie ws. postulatów strajkujących rolników

Minister rolnictwa Stanisław Kalemba poinformował, że w piątek w siedzibie resortu odbędzie się kolejna tura rozmów w sprawie postulatów strajkujących rolników z Zachodniopomorskiego. Jego zdaniem, przy dobrej woli stron, możliwe jest podpisanie porozumienia – podaje TVP Parlament.

Protestujący w Szczecinie od 5 grudnia rolnicy zwracają uwagę, że sprzedaż gruntów prowadzona przez Agencję Nieruchomości Rolnych (ANR) nie poprawia struktury gospodarstw rodzinnych, a ziemia trafia do podstawionych osób reprezentujących duże podmioty gospodarcze powiązane z kapitałem zagranicznym. Rolnicy przekonują, że nie są w stanie konkurować z dużymi podmiotami. Na początku stycznia ustalono m.in., że ANR będzie odstępowała od przetargów ograniczonych na wniosek przedstawiciela izby rolniczej, kiedy zajdzie podejrzenie, że bierze w nich udział osoba podstawiona. Rolnicy chcieliby też dymisji dyrektora szczecińskiego oddziału ANR.

 

\"Jest

 

W czwartek sprawą protestów w woj. zachodniopomorskim zajmowała się senacka komisja rolnictwa. Do Warszawy przyjechali rolnicy m.in. z woj. kujawsko-pomorskiego oraz przewodniczący Międzyzwiązkowego Komitetu Protestacyjnego Rolników Województwa Zachodniopomorskiego Edward Kosmal. Kalemba zaznaczył podczas obrad komisji, że rozmowy w sprawie postulatów rolników trwają od grudnia. Przypomniał, że sam dwukrotnie odwiedził Szczecin, aby rozmawiać na ten temat z rolnikami. Na początku stycznia nad postulatami pracował specjalny zespół, który uzgodnił większość spraw dot. rolniczych wniosków.

Jak mówił minister, rozbieżności dotyczą liczby osób z organizacji społecznych, które mają brać udział w komisji przetargowej. Rolnicy chcą, by o zakupie ziemi decydował „czynnik społeczny”, natomiast zdaniem resortu decyzję powinni jednak podejmować przedstawiciele Agencji Nieruchomości Rolnych, którzy odpowiadają za sprzedaż ziemi. Druga sporna sprawa dotyczy utworzenia specjalnego funduszu na odkupowanie ziemi – poinformował minister.

Kalemba zgodził się, że ustawa o gospodarowaniu nieruchomościami Skarbu Państwa wymaga poprawy. Zwrócił jednak uwagę, że podczas prac nad jej ostatnią nowelizacją (uchwaloną w 2011 r. – PAP) wiele propozycji nie uzyskało akceptacji posłów. Przypomniał, że dotyczyło to m.in. „uspołecznienia” obrotu ziemią. Np. nie było także zgody na zapis, że sprzedaż ziemi powinna odbywać się w drodze przetargów ograniczonych, przeznaczonych dla rolników z danej gminy.

Zdaniem Kalemby ziemia powinna być własnością polskich rolników, głównie z gospodarstw rodzinnych (do 300 ha). Uważa on, że problem w Zachodniopomorskiem wziął się m.in. z tego, że jest tam dużo podmiotów z kapitałem zagranicznym.

Jeżeli ziemię kupują podstawione osoby, sprawą powinny zająć się urzędy kontroli skarbowej i sprawdzić, skąd pochodzą pieniądze na zakup gruntów – mówił minister. Dodał, że Agencja nie ma możliwości, aby to sprawdzić. Zaznaczył, że komisja przetargowa może takiej osoby nie dopuścić do licytacji.
Kalemba zaapelował jednocześnie do rolników w woj. zachodniopomorskim, aby nie sprzeciwiali się wznowieniu przetargów ograniczonych, ze względu na wyjątkowo korzystne warunki zakupu ziemi, które będą obowiązywały tylko do końca tego roku. Takie przetargi zostały zawieszone 8 grudnia ub.r.

Kosmal uważa, że obecnie jest ostatni moment na ”wyprostowanie” handlu ziemią, w przeciwnym razie „rolnicy nie zejdą z barykad”, ale przyjadą do Warszawy. Jego zdaniem ustawa powinna być zmieniona tak, by było wiadomo, co będzie po 2016 r., czyli w momencie, gdy cudzoziemcy będą mogli kupować polską ziemię bez konieczności uzyskiwania zgody.

Jan Kozak z Międzyzwiązkowego Komitetu Protestacyjnego Rolników Województwa Zachodniopomorskiego powiedział, że jego zdaniem możliwe jest podpisanie porozumienia między protestującymi a ministrem Kalembą. – Jeśli minister zatwierdzi ustalenia zespołu z początku stycznia, to podpiszemy porozumienie – stwierdził.

Kozak zaznaczył, że styczniowe porozumienie dotyczy kwestii związanych z obrotem ziemią rolniczą. Protestujący chcą także m.in. wyrównania poziomu dopłat bezpośrednich w Polsce i krajach starej Unii i utrzymania systemu ubezpieczeń społecznych w ramach KRUS i zmiany – ich zdaniem – niesprawiedliwych zapisów ustawy o składkach na ubezpieczenie zdrowotne rolników. Rolnicy sprzeciwiają się także wprowadzeniu podatku dochodowego w rolnictwie – dodał.

Źródło: TVP Parlament,
Redakcja AgroNews, fot. sxc.hu
 

Zostaw komentarz

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here

Video thumbnail
Gospodarstwo zrównoważone w praktyce
08:16
Video thumbnail
Informator Agronomiczny: Wszystko o nawożeniu wiosennym
22:34
Video thumbnail
Jak poprawić tolerancję roślin na stres oksydacyjny?
05:03
Video thumbnail
Działania prewencyjne Kasy Rolniczego Ubezpieczenia Społecznego w 2020 roku
05:28
Video thumbnail
Wyzwania na rynku mięsa
01:14:08
Video thumbnail
Owoce, hit eksportowy?
01:26:53
Video thumbnail
Informator Agronomiczny #5
59:34
Video thumbnail
Rolnictwo zrównoważone wpływa na ekonomikę gospodarstw
07:03
Video thumbnail
Nowości w odmianach kukurydzy od Syngenta
05:22
Video thumbnail
Informator Agronomiczny #4
01:00:26
Video thumbnail
Zbiór kukurydzy na kiszonkę 2020
04:11
Video thumbnail
Uroczyste wręczenie "Znaku Bezpieczeństwa KRUS"
04:59
Video thumbnail
Wirtualne Dni Kukurydzy PROCAM
56:30
Video thumbnail
Podsumowanie Konkursu dla dzieci: Dobrze się czuję, gdy o bezpieczeństwie rymuję!
03:14
Video thumbnail
Wirtualne Dni Warzyw PROCAM
01:00:03
Video thumbnail
Informator Agronomiczny #3
01:02:05
Video thumbnail
Rekordowe plony pszenicy ozimej - Rekord Polski 2020
07:29
Video thumbnail
Ślimaki w uprawie rzepaku - wrześniowy PROCAM Alert Extra
01:53
Video thumbnail
Informator Agronomiczny #2
44:53
Video thumbnail
Żniwa już za Wami? Pamiętajcie by dobrze zagospodarować słomę
05:00
Video thumbnail
PROCAM Cup - treningi 2020
02:12
Video thumbnail
Informator Agronomiczny #1
50:56
Video thumbnail
dr Aleksandra Hadzik, prezes KRUS apeluje o zachowanie bezpieczeństwa podczas żniw!
01:22
Video thumbnail
Jak rolnik powinien zabezpieczyć gospodarstwo by spać spokojnie?
03:23
Video thumbnail
Doglebowa czy nalistna? Ochrona herbicydowa rzepaku ozimego
14:54
Video thumbnail
KRUS zainaugurowała Strategię „Wizja Zero” w sektorze rolniczym w Polsce w 2020 r.
08:01
Video thumbnail
Ziemniaki pod najlepszą ochroną w PROCAM Alert
08:56
Video thumbnail
Ruszyła druga edycja konkursu filmowego dla młodzieży "Moja Wizja Zero"
02:04
Video thumbnail
Prof. Andrzej Kowalski przewodniczącym Kapituły Konkursu - Plebiscytu AgroWybór 2020
01:40
Video thumbnail
Zielony ład - szansa czy wyzwanie dla polskiego rolnictwa?
04:24
11,168FaniLubię
4,567ObserwującyObserwuj
3,353ObserwującyObserwuj
5,470SubskrybującySubskrybuj

Obserwuj nas na INSTAGRAMIE