Jest szansa, że wzrosną ceny ziemniaków

Ceny ziemniaków na polskim rynku nadal są bardzo niskie, ale w ostatnich tygodniach marca widać było pewne ożywienie w popycie ze strony sieci handlowych. Ceny mogą jeszcze wzrosnąć, bo z uwagi na pogodę opóźnią się dostawy młodych ziemniaków.

ceny ziemniakówPod koniec marca w okresie przedświątecznym ceny ziemniaków dobrej jakości, pakowane w worki 5 kg i 2 kg markety oferowane były za cenę na poziomie 0,65 zł/kg i wyżej. Z kolei ceny polskich ziemniaków w dużym hurcie utrzymują się na poziomie 3,0-5,0 zł za worek 15 kg, zależnie od odmiany, rejonu kraju i jakości. Średni poziom cen na rynkach hurtowych ziemniaków na przełomie marca i kwietnia wynosił 0,58 zł/kg i był zbliżony do analogicznego okresu poprzedniego roku.

Krajowe ziemniaki w Broniszach były nieznacznie tańsze niż przed miesiącem i kosztowały 0,40-0,55 zł/kg, natomiast na pozostałych rynkach nastąpił nieznaczny ich wzrost do poziomu: w Poznaniu 0,47-0,80 zł/kg, w Lublinie 0,67 zł/kg, we Wrocławiu 0,50-0,60 zł/kg i w Łodzi 0,40-0,73 zł/kg. Tak niskie ceny ziemniaków były przyczyną wielu rolniczych protestów, do których doszło w marcu.

Pogoda podniesie ceny?

Mroźny marzec spowodował opóźnienia w kalendarzu prac polowych związanych z nowym sezonem uprawy ziemniaków. Rolnicy nie mogli wysadzić do ziemi podkiełkowanych sadzeniaków na najwcześniejszy zbiór. Oznacza to, że start nowego sezonu handlowego też będzie znacząco opóźniony. Pierwsze dostawy „młodych” krajowych ziemniaków będą przypuszczalnie dopiero w pierwszych dniach czerwca.

– W tej sytuacji stary sezon będzie trwać dłużej i przez dłuższy czas utrzyma się popyt na „stare” ziemniaki. Może to wpłynąć na wzrost ich cen w ostatnich miesiącach sezonu. Będzie to uzależnione od ilości ziemniaków, jakie pozostają w magazynach oraz wielkości importu – wyjaśnia Wiesław Dzwonkowski.

W Europie Zachodniej sadzenie też opóźnione

Podobna sytuacja jest w Europie Zachodniej. Tam w głównych rejonach uprawy, z powodu niskich temperatur i deszczowej pogody, sadzenie ziemniaków w bieżącym roku jest znacznie opóźnione.

– W pierwszych tygodniach kwietnia jest spodziewany wzrost temperatury do 15-20 stopni Celcjusza. W tych warunkach, gdy gleba jest wychłodzona, rozpoczęcie wegetacji ziemniaków będzie przebiegać bardzo wolno. Opóźnione sadzenie ziemniaków i niesprzyjająca aura pogodowa spowodowały, że w ostatnim okresie zaobserwowano wzrost cen ziemniaków, przy czym dotyczy to tylko części asortymentu i odmian – informuje Dzwonkowski.

Redakcja AgroNews, fot. Kamila Szałaj

Advertisement
Advertisement

Zostaw komentarz

Advertisement
11,159FaniLubię
4,567ObserwującyObserwuj
4,127ObserwującyObserwuj
6,120SubskrybującySubskrybuj

ASF: rekomendacje dla producentów świń z województwa łódzkiego

Na polecenie Ministra Rolnictwa i Rozwoju Wsi Grzegorza Pudy Inspekcja Weterynaryjna podjęła w województwie łódzkim natychmiastowe działania. Działania w kierunku zwalczania...

Obserwuj nas na INSTAGRAMIE